Dienstleistungen - 233676-2023
Dänemark-Kopenhagen: IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
2023/S 077-233676
Bekanntmachung einer Änderung
Änderung eines Vertrags/einer Konzession während der Laufzeit
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Aftale om anskaffelse af lønsystem samt implementering, vedligeholdelse, support og drift heraf.
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung zum Zeitpunkt des Abschlusses des Vertrags:
Udbuddet omfatter aftale om anskaffelse af standardsystem med eventuelle nødvendige tilpasninger til
understøttelse af de lønadministrative opgaver (lønsystem). Anskaffelsen omfatter tilpasning og/eller udvikling af
et standardsystem samt implementering, vedligeholdelse, support og drift heraf.
Københavns Kommune ønsker løbende mulighed for tilkøb af tillægsydelser relateret til løsningen, ligesom
kommunen ønsker optioner som anført under del II.2.2.
Formålet med anskaffelsen af et nyt Lønsystem er at få erhvervet drift, vedligeholdelse og dertil knyttet
brugersupport af et nyt og mere moderne Lønsystem, som kan understøtte de løn- og personaleadministrative
opgaver i Kommunen, herunder sikre afledte datasnitflader til en række andre IT-systemer.
Lønsystemet skal desuden danne grundlaget for følgende mulige gevinster og effektiviseringspotentiale ved:
- At tilvejebringe et bedre økonomisk styringsgrundlag for Kommunens lønadministration
- At erhvervelsen af et standardsystem med tilpasninger vil kunne reducere de samlede omkostninger til drift af
systemet
- At der er mulighed for at understøtte de forretningsgange, som vedrører lønadministrationen
- At reducere lønadministrative byrder hos det administrative personale, hvorved der kan frigøres ressourcer til
anden værdiskabende aktivitet
Lønsystemet er det mest kritiske it-system på løn- og personaleområdet i Københavns Kommune i relation til at
sikre rettidig og korrekt lønudbetaling til Kommunens godt 50.000 ansatte, som er spredt over ca. 100 forskellige
overenskomster. Dertil kommer lønudbetaling til de selvejende institutioner, der har indgået driftsoverenskomst
med Kommunen samt pensionsudbetaling til Kommunens ca. 20.000 pensionerede tjenestemænd.
Kontrakten vil omfatte Københavns Kommune samt selvejende og private institutioner, der har indgået
driftsoverenskomst med Købehavns Kommune.