Ogłoszenie o zamówieniu – zamówienia sektorowe
Podstawa prawna:
Dyrektywa 2014/25/UE
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:Numer referencyjny: 520476
II.1.2)Główny kod CPV42122000 Pompy
II.1.4)Krótki opis:
Roslagsvatten inbjuder leverantörer att lämna anbud i Ramavtal för pumpar.
Upphandlingen avser leverans av nya pumpar.
Montage av pumpar, utbildning gällande underhåll/handhavande av pumpar tillika reservdelar ska kunna beställas inom avtalets ramar
Pumpar som ingår i upphandlingen är indelade i två olika kategorier:
Rotordynamiska pumpar.
Förträngningspumpar.
Anbudsgivare kan buda på en eller flera kategorier.
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartość
II.1.6)Informacje o częściachTo zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV31000000 Maszyny, aparatura, urządzenia i wyroby elektryczne; oświetlenie
31681200 Pompy elektryczne
42120000 Pompy i sprężarki
42122000 Pompy
42122130 Pompy wodne
42122220 Pompy ściekowe
42122300 Wentylatory ciśnieniowe do cieczy
42122440 Pompy obrotowe
42124000 Części pomp, sprężarek, generatorów mocy lub silników
42124230 Części obrotowych pomp wyporowo-tłokowych
43134100 Pompy zanurzeniowe
50500000 Usługi w zakresie napraw i konserwacji pomp, zaworów, zaworów odcinających, pojemników metalowych i maszyn
II.2.4)Opis zamówienia:
234186-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Pumpar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för pumpar
Referensnummer: 520476
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42122000 Pumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31681200 Elektriska pumpar, 42120000 Pumpar och kompressorer, 42122000 Pumpar, 42122130 Vattenpumpar, 42122220 Avloppspumpar, 42122300 Tryckstegringspumpar för vätskor, 42122440 Rotationspumpar, 42124000 Delar till pumpar, kompressorer eller motorer, 42124230 Delar till roterande kolvcentrifugalpumpar, 43134100 Undervattenspumpar, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen