Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Rådgivning vedrørende udvikling, levering og vedligeholdelse af den europæiske rodcertificeringsmyndigheds infrastruktur til det nye digitale fartskriversystem (GEN 2).
Sagsnr.: JRC/IPR/2016/G.6/0003/OC.
II.1.2)Hoved-CPV-kode42965000 Informationsbehandlingsudstyr
II.1.4)Kort beskrivelse:
Det nye digitale fartskriversystem består af en køretøjsenhed, der er anbragt i køretøjets kabine, forbundet til en bevægelsessensor og installeret i nærheden af køretøjets gearkasse. Dette udstyr gør det muligt at registrere kørselsaktiviteter. En infrastruktur, der er baseret på både symmetrisk og asymmetrisk kryptering, er udviklet til at sikre komponenternes aktiviteter og interaktioner (dvs. kommunikation mellem køretøjsenhed og kort, kommunikation mellem køretøjsenhed og bevægelsessensor, kommunikationen mellem køretøjsenhed og ekstern GNSS-anlæg, downloading af data fra kort og køretøjsenhed, behandling af kortdata).
For at lette udviklingen af de nye fartskriverkomponenter skal standardnøglerne og -certifikaterne fordeles til producenterne af fartskriverkomponenter, før systemerne til den europæiske rodcertificeringsmyndighed (ERCA) oprettes.
For at støtte driften af den nye digitale fartskriver skal systemerne, som leverer ERCA-tjenesteydelserne, navnlig rodcertificeringsmyndighedens aktiviteter og aktiviteter forbundet med fordelingen af symmetriske nøgler, være udviklet, implementeret og vedligeholdt.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 1 125 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)71311200 Rådgivning i forbindelse med transportsystemer
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Dette udbud vedrører specifikt udvikling, levering og vedligeholdelse af den europæiske rodcertificeringsmyndigheds infrastruktur til det nye digitale fartskriversystem (GEN 2).
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Consultancy services for the design, supply and maintenance of the European Root Certification Authority infrastructure of the new digital tachograph system (GEN 2).
Reference number: JRC/IPR/2016/G.6/0003/OC.
II.1.2)Main CPV code42965000 Information-processing equipment
II.1.4)Short description:
The new digital tachograph (DT) system is made of a vehicle unit, installed in the vehicle cabin, connected to a motion sensor, installed in proximity of the vehicle gear box. This equipment allows to record driving activities. An infrastructure based on both symmetric key and public key cryptography has been designed to secure the operations and interactions of the components (i.e., vehicle unit-card communication, vehicle unit-motion sensor communication, vehicle unit-external GNSS facility communication, card and vehicle unit data download, card data processing).
To facilitate the development of the new DT components sample keys and certificates will have to be distributed to the DT components' manufacturers before the setting up of the ERCA systems.
To support the operation of the new DT the systems providing the ERCA services, namely the root certification authority and the symmetric key distribution operations, will have to be designed, implemented and maintained.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 1 125 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)71311200 Transport systems consultancy services
II.2.4)Description of the procurement:
This procurement is specific to the design, supply and maintenance of the European Root Certification Authority infrastructure of the new digital tachograph system (GEN 2).
Pravna podlaga:
Direktiva 2014/24/EU
II.1)Obseg naročila
II.1.1)Naslov:
Svetovalne storitve za zasnovo, dobavo in vzdrževanje infrastrukture Evropskega overitelja digitalnih potrdil za nov digitalni tahografski sistem (GEN 2)
Referenčna številka dokumenta: JRC/IPR/2016/G.6/0003/OC.
II.1.2)Glavna koda CPV42965000 Oprema za obdelavo podatkov (informacij)
II.1.4)Kratek opis:
Nov digitalni tahografski (DT) sistem je sestavljen iz enote vozila, nameščen v kabino vozila, priključen na senzor gibanja, nameščen v bližini menjalnika vozila. Ta oprema omogoča beleženje dejavnosti vožnje. Infrastruktura, ki temelji na simetrični in asimetrični kriptografiji, je bila zasnovana z namenom zaščite operacij in interakcij sestavnih delov (tj. komunikacija enota vozila–kartica, komunikacija enota vozila–senzor gibanja, komunikacija enota vozila–zunanji mehanizem GNSS, podatkovni prenos s kartice in iz enote vozila, obdelava podatkov s kartice).
Da bi omogočili razvoj novih sestavnih delov DT, je treba proizvajalcem sestavnih delov DT pred vzpostavitvijo sistema ERCA posredovati vzorčne ključe in certifikate.
Da bi podprli delovanje novega DT, bo treba zasnovati, izvesti in vzdrževati sisteme, ki ERCA zagotavljajo storitve, in sicer overitelja digitalnih potrdil in operacije simetrične distribucije.
II.1.5)Ocenjena skupna vrednostVrednost brez DDV: 1 125 000.00 EUR
II.1.6)Informacije o sklopihNaročilo je razdeljeno na sklope: ne
II.2)Opis
II.2.2)Dodatna(-e) koda(-e) CPV71311200 Storitve svetovanja pri transportnih sistemih
II.2.4)Opis javnega naročila:
To javno naročilo je za zasnovo, dobavo in vzdrževanje infrastrukture Evropskega overitelja digitalnih potrdil za nov digitalni tahografski sistem (GEN 2).