Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:Sagsnr.: 50.97
II.1.2)Hoved-CPV-kode33140000 Medicinske forbrugsmaterialer
II.1.4)Kort beskrivelse:
På vegne af de danske kommuner skal SKI udbyde en rammeaftale om diabetesprodukter. Udbuddet forventes at blive offentliggjort i Q4 2022.
Denne meddelelse har til fomål at gøre potentielle tilbudsgivere opmærksomme på den tekniske dialog, der er påbegyndt uge 17 2022. Den afholdes via Ethics.
Ifm den tekniske dialog vil potentielle tilbudsgivere og andre interesserede kunne give forslag til ændringer, rettelser eller tilføjelser. Materialet indeholder derudover en række spørgsmål, som SKI håber at få svar på. Spørgsmålene er ikke en udtømmende angivelse af de forhold, der kan kommenteres på i forbindelse med den tekniske dialog. SKI værdsætter alle kommentarer til materialet. SKI skal opfordre leverandørerne til at deltage i den tekniske dialog, idet leverandørerne på dette tidspunkt har mulighed for at påvirke udbuddets indhold, således det bliver så markedskonformt som muligt. SKI er dog ikke forpligtet til at imødekomme forslag og kommentarer fra den tekniske dialog
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)33615000 Lægemidler mod diabetes
33140000 Medicinske forbrugsmaterialer
33141220 Kanyler
33141300 Udstyr til venepunktur og blodprøvetagning
33141900 Blodlancetter
33196000 Medicinske hjælpemidler
33196100 Hjælpemidler til ældre
33196200 Hjælpemidler til handicappede
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Delaftalen forventes at omfatte:
• Blodsukkerapparat
• Teststrimler
• Fingerprikkere
• Lancetter
• Flergangs-insulinpenne
• Penkanyler
• Insulinsprøjte
• Tilbehør
II.2.1)Betegnelse:
Produkter til kontinuerlig glukosemåling
Delkontraktnr.: 2
Tilbudsgiver skal byde ind med et system til kontinuerlig glukosemåling, der kan anvendes uden insulinpumpe (CGM).