Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Modelling and simulation methodologies for coalition operations research MODSIMMET.
Reference number: 17.CAT.OP.032.
II.1.2)Main CPV code73000000 Research and development services and related consultancy services
II.1.4)Short description:
The objective of this study is the analysis and acquisition of better understanding in the derivation of the increasing benefit of the application of data farming and war gaming supported by artificial intelligence in the application to coalition operations research. The dynamic interaction among friendly, adversary, and other forces as a critical element of C2 representation has to be researched through these methodologies. It has to be well understood and analysed in order to help the operational decision makers rapidly examine and evaluate large amounts of information with regard to complex situations and with several interdependencies and an increasing number of parameters that are difficult to handle without the support of specific methodologies.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 150 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Please refer to the tender documents, available at the e-tendering address provided in Section I.3) ‘Communication’.
Palvelut - 236096-2017
Belgia-Bryssel: Mallinnus- ja simulointimenetelmät liittoumien operaatioita koskevaa tutkimusta varten (MODSIMMET)
2017/S 118-236096
Hankintailmoitus
Palvelut
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Mallinnus- ja simulointimenetelmät liittoumien operaatioita koskevaa tutkimusta varten (MODSIMMET)
Viitenumero: 17.CAT.OP.032.
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
73000000 Tutkimus- ja kehityspalvelut ja niihin liittyvät konsulttipalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Tämän tutkimuksen tarkoituksena on analysointi ja entistä paremman ymmärryksen hankinta sellaisten lisääntyvien hyötyjen johtamisesta, joita saadaan tekoälyllä tuettujen tiedonviljelyn ja sotapelaamisen käytöstä, sovellettuna liittoumien operaatioita koskevaan tutkimukseen. Näiden menetelmien avulla on tutkittava dynaamista vuorovaikutusta ystävällismielisten, vastapuolella olevien ja muiden joukkojen keskuudessa johtamisjärjestelyn (command and control – C2) kuvauksen ratkaisevana osana. Sitä on analysoitava, ja se on ymmärrettävä hyvin, jotta voidaan auttaa operatiivisia päätöksentekijöitä tutkimaan ja arvioimaan nopeasti suuria tietomääriä, jotka koskevat monimutkaisia tilanteita ja joihin liittyy useita riippuvuussuhteita sekä kasvava määrä muuttujia, joita on vaikea käsitellä ilman erityisten menetelmien tukea.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
Arvo ilman alv:tä: 150 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Katso tarjousasiakirjat, jotka ovat saatavissa kohdassa I.3 (viestintä) annetusta sähköistä tarjoamista koskevasta osoitteesta.