29 stycznia 2024 r. (przybliżony termin – wymaga potwierdzenia) uruchomiona zostanie nowa wersja portalu TED. Już teraz możesz się dowiedzieć, jakie nowe funkcje i usprawnienia w nim wprowadzono. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym omówiliśmy najważniejsze zmiany.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Rozpoczyła się rejestracja na IV warsztaty dla użytkowników TED, w 14 grudnia 2023 r.
Roboty budowlane - 236797-2021
Submission deadline has been amended by:  357720-2021
Rumunia-Buzău: Roboty w zakresie uzdatniania wody
2021/S 091-236797
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
CL 6 Execuție și reabilitare foraje în localitățile: Calvini și Izvoru Dulce, execuție și reabilitare stații de captare/tratare apă potabilă/gospodarii de apă în localitățile: Calvini, Cislau, Buda Craciunesti, Manzalesti, Chiojdu, Magura, Sarata Monteoru și reabilitare rezervoare Sărata Monteoru și Nehoiu
Numer referencyjny: CL 6 POIM
II.1.2)Główny kod CPV
45232430 Roboty w zakresie uzdatniania wody
II.1.4)Krótki opis:
Contractul implica activitati de proiectare si executie pentru: a se vedea si detalierea din anexa la fisa de date – cap 0 – „Formulare”:
— Sector 1: sistem zonal de alimentare cu apa Nehoiu;
— Sector 2: sistem zonal de alimentare cu apa Merei;
— Sector 3: sistem de alimentare cu apa Izvoru Dulce;
— Sector 4: sistem zonal de alimentare cu apa Vernesti – Magura;
— Sector 5: sistem zonal de alimentare cu apa Manzalesti – Lopatari;
— Sector 6: sistem zonal de alimentare cu apa Chiojdu;
— Sector 7: sistem zonal de alimentare cu apa Calvini – Patarlagele-Cislau-Viperesti.
Activitatile contractului includ:
(a) activitatile de proiectare fac referire la proiectul tehnic detaliat pentru statii de tratare apa noi, gospodarii de apa noi sau reabilitarea gospodariilor de apa si reabilitarea si extinderea fronturilor de captare. proiectul va include printre altele toate documentele necesare (dupa cum ar fi expertize, memorii, desene, calcule etc.) pentru elaborarea proiectului tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie;
(b) elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei;
(c) lucrari de constructie;
(d) furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice;
(e) furnizarea si montarea de echipamente de laborator;
(f) testare si punere in functiune;
(g) realizarea tuturor lucrarilor necesare pentru automatizarea si asigurarea integrarii echipamentelor din camp in scada local si transmiterea datelor in scada;
(h) monitorizarea functionarii lucrarilor si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul perioadei de garantie, atunci cand este necesar;
(i) remedierea eventualelor defecte aparute in perioada de garantie de minimum 1 095 zile;
(j) instruirea personalului beneficiarului si/sau operatorului.
Valoarea estimata a achizitiei sectoriale este de: 76 747.524 RON (valoare fata TVA). Valoarea estimată a contractului nu include „cheltuieli diverse și neprevăzute”. Suma aferenta procentului de diverse si neprevazute, astfel cum acestea au fost definite in Devizul general este de 7 474 076 RON si nu este cuprinsa in valoarea estimata a contractului sectorial.
Numarul de zile până la care operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor este de 24 de zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare, dupa cum urmeaza:
— in a 31-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor, pentru solicitarile de clarificari transmise de operatorii economici cu 41 de zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor;
— in a 14-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor, pentru solicitarile de clarificari transmise de operatorii economici cu 24 de zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartość
Wartość bez VAT: 76 747 524.00 RON
II.1.6)Informacje o częściach
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV
31120000 Generatory
39300000 Różny sprzęt
42961200 Przemysłowy system kontroli ruchu lub równorzędny
45000000 Roboty budowlane
45232150 Roboty w zakresie rurociągów do przesyłu wody
45232152 Roboty budowlane w zakresie przepompowni
45247270 Budowa zbiorników
71322000 Usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej
II.2.4)Opis zamówienia:
Contractul de lucrari cuprinde proiectare si executie pentru:
Sector 1: Sistem zonal de alimentare cu apa Nehoiu
Sector 2: Sistem zonal de alimentare cu apa Merei
Sector 3: Sistem de alimentare cu apa Izvoru Dulce
Sector 4: Sistem zonal de alimentare cu apa Vernesti – Magura
Sector 5: Sistem zonal de alimentare cu apa Manzalesti - Lopatari
Sector 6: Sistem zonal de alimentare cu apa Chiojdu
Sector 7: Sistem zonal de alimentare cu apa Calvini – Patarlagele - Cislau – Viperesti
Avand in vedere imposibilitatea inserarii unui numar atat de mare de caractere in SEAP in prezenta sectiune, detalierea fiecarui sector, inclusiv cantitatile se regasesc in anexa la fisa de date, document word atasat prezentei documentatii de atribuire.
Pentru toate obiectivele de investitie mai sus mentionate se vor executa urmatoarele activitati:
— Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice,
— Furnizarea si montarea de echipamente de laborator
— Testare si punere in functiune,
— Realizarea tuturor lucrarilor necesare pentru automatizarea si transmiterea datelor, in SCADA local si SCADA regional,
— Monitorizarea functionarii lucrarilor si acordarea de asistenta/ consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Garantie, atunci cand este necesar,
— Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de minim 1095 zile,
— Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului.