1.Wykonawca, który bierze udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia podlega wykluczeniu z postępowania w przypadku zaistnienia przesłanek określonych w art. 108 ust. 1 oraz art. 109 ust. 1 pkt 1), 4) z zastrzeżeniem art. 109 ust. 3 i art.110 ust. 2 i 3 ustawy Pzp.
Wykonawca podlega również wykluczeniu z postępowania w przypadku gdy wobec niego zachodzą przesłanki zakazu udzielania zamówień, o których mowa w art. 5k rozporządzenia RADY (UE) 2022/576 z dnia 8 kwietnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację w Ukrainie.
Wykonawca podlega również wykluczeniu z postępowania również na podstawie art. 7 ust. 1 w związku z art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U. z 2022 r. poz. 835)
Szczegóły z rozdziale VI SWZ. Ofertę wykonawcy wykluczonego z postępowania na postawie ww. przyczyn uznaje się za odrzuconą.
2.W przypadku gdy w postępowaniu o udzielenie zamówienia biorą udział Wykonawcy występujący wspólnie (konsorcjum), brak podstaw do wykluczenia z postępowania w zakresie określonym w ust. 1, musi wykazać każdy z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.
3.W przypadku gdy Wykonawca powołuje się na zasoby innych podmiotów w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, Wykonawca jest zobowiązany wykazać brak podstaw do wykluczenia z postępowania, w zakresie określonym w ust. 1 wobec każdego podmiotu, na którego zasób się powołuje
4.Wykonawca, którego oferta została najwyżej oceniona składa w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego, nie krótszym niż 10 dni od dnia wezwania, następujące oświadczenia i podmiotowe środki dowodowe:
1)oświadczenie JEDZ. W przypadku gdy o zamówienie ubiegają się Wykonawcy występujący wspólnie (konsorcjum), JEDZ składa każdy z Wykonawców. W przypadku gdy Wykonawca powołuje się na zasoby innych podmiotów, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, składa dodatkowo oprócz własnego JEDZ, JEDZ podmiotu udostępniającego zasoby podpisany przez ten podmiot;
2. O udzielenie zamówienia może ubiegać się Wykonawca, który posiada zdolności techniczne i zawodowe, tj. wykaże, że w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, należycie zrealizował:
a) co najmniej jedną umowę, spełniającą następujące warunki:
- wartość zrealizowanego druku* nie mniejsza niż 6 milionów PLN brutto
- druk* o nakładzie nie mniejszym niż 1,5 miliona egzemplarzy publikacji** wykonany w okresie nie dłuższym niż 6 kolejnych miesięcy trwania umowy;
b) co najmniej jedną umowę obejmującą dystrybucję przesyłek***, przy czym należy wykazać, że w ramach realizacji tej umowy:
- w okresie jednego dnia w czasie nie dłuższym niż 3 kolejne godziny, nastąpiło dostarczenie przesyłek*** do nie mniej niż 4000 odbiorców**** na terenie nie mniej niż 8 województw (albo 8 wyodrębnionych jednostek podziału administracyjnego najwyższego stopnia w danym państwie lub państwach), przy czym na terenie każdego województwa/jednostki administracyjnej nastąpiło doręczenie do nie mniej niż 150 odbiorców****;
- odbiór przesyłek***, o których mowa w tiret pierwszym, został potwierdzony przez odbiorców**** w momencie dostarczenia przesyłek;
W przypadku, jeżeli wartość została w umowie wyrażona w walucie obcej – co najmniej równowartość wymaganą warunkiem wg średniego kursu NBP z dnia wykonania zamówienia.
5. Jeżeli zdolności lub sytuacja podmiotu udostępniającego zasoby nie potwierdzają spełnienia przez Wykonawcę warunków udziału w postępowaniu, Zamawiający zażąda, aby Wykonawca w terminie wskazanym:
1) zastąpił ten podmiot innym podmiotem lub podmiotami; albo
2) wykazał, że samodzielnie spełnia warunki udziału w postępowaniu.