Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Blommor för inomhusbruk inklusive leverans
Referensnummer: UPP-2022/030
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod03121000 Trädgårdsväxter
II.1.4)Kort beskrivning:
Beställaren avser upphandla Ramavtal för Blommor för inomhusbruk inklusive leverans. Idag köps blommor på rekvisition vilket bidrar till ökad administration.
Med blommor menas bland annat snittblommor i buketter, blommande växter, krukväxter samt begravningsbinderier såsom krans och bukett.
Information inför inlämnande av anbud:
1. Läs först igenom anbudsföreskrifterna som beskriver upphandlingsprocessen.
2. Läs därefter igenom samtliga dokument innan ni svarar och lämnar in anbudet.
Frågor
Tveka inte att ställa frågor eller ge synpunkter om något är oklart eller otydligt i underlaget så att missförstånd kan undvikas. Endast skriftliga svar är bindande.
Frågor ska ställas skriftligen via e-Avrop
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 3 200 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)03121000 Trädgårdsväxter
03121100 Levande växter, lökar, rötter, skott och sticklingar
03121200 Snittblommor
03121210 Blomsteruppsättningar
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 1 600 000 SEK. Maximalt belopp som ramavtalet får omfatta under avtalstiden är 3 200 000 SEK, exklusive moms.