Supplies - 239927-2022
Submission deadline has been amended by:  330324-2022
Romania-Oltenița: Medical equipments
2022/S 089-239927
Contract notice
Supplies
Legal Basis:
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
ACHIZITIA DE ECHIPAMENTE SI APARATURA MEDICALA-5 LOTURI, in cadrul proiectului: “Protejarea sanatatii populatiei in contextul pandemiei cauzate de COVID-19”, Cod proiect 139140
Reference number: 0
II.1.2)Main CPV code
33100000 Medical equipments
II.1.4)Short description:
Autoritatea contractanta doreste achizitionarea de echipamente si aparatura medicale necesare pentru desfasurarea activitatii specifice, defalcate pe 3 loturi, astfel:
 LOT 1 – Monitoare functii vitale
 LOT 2 – Aparate ventilatie artificiala
 LOT 3 – Echipamente pentru ATI
 LOT 4 - Mobilier medical
 LOT 5 – Echipamente pentru sterilizare
Echipamentele care fac obiectul celor 5 loturi, se regasesc in Caietul de sarcini si Fisele tehnice elaborate pentru toate echipamentele din fiecare lot in parte, anexate caietului de sarcini si documentatiei de atribuire.
Pentru fiecare lot in parte, durata contractului este de 180 zile si cuprinde:
Durata maxima de livrare asumata de contractat pentru echipamentele care fac obiectul lotului respectiv, care cuprinde:
- Termen de la semnarea contractului pana la comanda de livrare a produselor - maxim 5 zile;
- Durata de livrare efectiva, care incepe de la data emiterii comenzii de catre responsabilul de contract din partea autoritatii contractante – maxim 60 zile;
- Receptia cantitativa produselor si intocmirea procesului - verbal cantitativ – maxim 10 zile;
- Receptia calitativa a produselor ce insumeaza montajul, testarea si punerea in functiune precum si instruirea personalului care va deservi echipamentele . La finalizarea acestei etape, se va intocmi un proces-verbal calitativ de montaj, testare, punere in functiune precum si proces-verbal privind realizarea instructajului cu personalul care va deservi echipamentele - maxim 10 zile;
- Perioada cu decontarea si efectuarea platilor
Valoarea totala a contractului de furnizare produse-aparatura medicala este 3,699,720.00 lei fara TVA defalcata astfel:
Numar si denumire lot Valoare estimnata, lei fara TVA
LOT 1 – Monitoare functii vitale 986,125.00
LOT 2 – Aparate ventilatie artificiala 1,286,250.00
LOT 3 – Echipamente pentru ATI 433,005.00
LOT 4 – Mobilier medical 455,340.00
LOT 5 – Echipamente de sterilizare 539,000.00
TOTAL ECHIPAMENTE 3,699,720.00
Clarificari referitoare la documentatia de atribuire:
a) Numărul de zile pana la care operatorii economici pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 zile
b) Numărul de zile pana la care Autoritatea Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar si complet prin raspuns consolidat inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 10 zile
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 3 699 720.00 RON
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for one lot only
Maximum number of lots that may be awarded to one tenderer: 5
II.2)Description
II.2.1)Title:
MONITOARE FUNCTII VITALE
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)
33195110 Respiratory monitors
II.2.4)Description of the procurement:
Echipamente conform caietului de sarcini si specificatiilor din fisele tehnice aferente LOT 1, atasate caietului de sarcini, astfel:
- Monitoare functii vitale
Mobilier medical
Lot No: 4
33192120 Hospital beds
Echipamente conform caietului de sarcini si specificatiilor din fisele tehnice aferente LOT 4, atasate caietului de sarcini, astfel:
- PATURI ELECTRICE
- PATURI ATI
Aparat ventilatie artificiala
Lot No: 2
33171000 Instruments for anaesthesia and resuscitation
Echipamente conform caietului de sarcini si specificatiilor din fisele tehnice aferente LOT 2, atasate caietului de sarcini, astfel:
- APARAT VENTILAŢIE ARTIFICIALA
Echipamente pentru ATI
Lot No: 3
Echipamente conform caietului de sarcini si specificatiilor din fisele tehnice aferente LOT 3, atasate caietului de sarcini, astfel:
- TRUSA INTUBATIE DIFICILA
- ASPIRATOR SECREŢII
- ELEVATOR
- ÎNCĂLZITOR INSTANT SÂNGE
- APARAT PORTABIL EKG
- CONCENTRATOR DE OXIGEN
- TRUSA DE URGENTA CU DEFIBRILATOR
- INJECTOMAT
- COMPRESOR AER COMPRIMAT
- INFUZOMAT
- REZERVOR OXIGEN
- SPIROMETRU
Echipamente de sterilizare
Lot No: 5
33191000 Sterilisation, disinfection and hygiene devices
Echipamente conform caietului de sarcini si specificatiilor din fisele tehnice aferente LOT 5, atasate caietului de sarcini, astfel:
- STATIE STERILIZARE