Meddelande om tilldelning av kontrakt
Resultat av upphandlingsförfarandet
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:Referensnummer: IN-IN21-0213
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod33192400 Arbetsutrustning för tandläkare
II.1.4)Kort beskrivning:
Denna upphandling omfattar ett ramavtal gällande tandvårdsutrustning och service/underhåll enligt beskrivning kravspecifikation samt kravspecifikation för respektive objekt. Denna upphandling omfattar även installation/montering av tandvårdsutrustning samt utbildning av användare och servicepersonal. Upphandlingen består av följande objekt:
Behandlingsstol och unit
Operationsbelysning
Dental röntgen
Dental diskdesinfektor
Utrustning för rengöring, desinfektion och smörjning
Utrustning för rengöring, smörjning och autoklavering med värme och vatten
Autoklaver
Takvärdet i ramavtalet är 200 000 000 SEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)33111500 Tandröntgen
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård
33167000 Operationsbelysning
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
33191110 Autoklaver
33192410 Tandläkarstolar
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Benämns vidare som Avtal.
Takvolym/takvärde