Bygge og anlæg - 241603-2023
Danmark-København: Forberedelse af byggeplads
2023/S 080-241603
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Sdr. Omme Fængsel 200 lukkede pladser - Kapacitetsudvidelse
Sagsnr.: 500319-SOF
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45100000 Forberedelse af byggeplads
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kriminalforsorgen har via Finansloven fået til opgave at udvide det eksisterende åbne fængsel i Sdr. Omme, med yderligere
200 lukkede pladser. Kapacitetsudvidelsen omfatter nyetablering af et selvstændigt lukket afsnit på fængslets eksisterende
matrikel, indeholdende perimetersikring, adgangsvej og parkeringspladser, samt ca. 18.700m2 bygninger, bestående af
belægs-, beskæftigelses- personale- og administrationsfaciliteter m.v.
Opgaven udbydes overordnet i 3 entrepriser - hhv. anlægsentreprise, bygningsentreprise og sikringsentreprise.
Nærværende udbud omhandler anlægsentreprisen, som omfatter de indledende anlægs- og byggemodningsarbejder, herunder jordarbejder, ledningsarbejder i jord, befæstelsesarbejder, byggepladsarbejder samt hegnsarbejder.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 22 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45111200 Terrænregulering og rydning af byggeplads
45112000 Udgravning og fjernelse af jord
45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
45216113 Opførelse af fængselsbygninger
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Anlægsentreprisen skal gennemføres i perioden august 2023 – april 2024. Kontrakten inde
holder 3 sanktionsbærende terminer, der er fastsat af hensyn til opstart af efterfølgende arbejder (Bygningsentreprisen) der
forventes at starte november 2023.
Anlægsentreprisen omfatter i hovedtræk følgende arbejder:
• Byggepladsarbejder
Omhandler etablering og drift af byggeplads m.m.
• Jordarbejder
Jordarbejder herunder grundrydning, muldafrømning, terrænregulering, etablering af sandpuder, etablering af perime-tervold m.m.
• Afløb i jord
Omhandler kloakledninger, brønde, rørbroer inklusive udgravning og tilfyldning m.m.
• Vand og Fjernvarmeledninger i jord
Omhandler udgravning, udførelse og tilfyldning for vandledninger samt udgravning og tilfyldning for fjernvarmelednin-ger m.m.
• Befæstelsesarbejder
Omhandler etablering af adgangsvej til byggeplads, byggepladsveje, samt opbygning af vejprofil afsluttende med sta-bilgrus m.m.
• Stålarbejder Hegn og Porte
Omhandler ca. 1.500 lbm yderhegn med porte m.m.
• El-arbejder
Omhandler etablering af sikringsmaster, samt byggepladsforsyning, trækrør og kabelbrønde m.m.
Bygherren har udarbejdet et udbudsprojekt som beskriver alle krav til anlægsentreprisen og bygherren indhenter byggetilladelse for projektet. Entreprenøren skal, som entreprenørprojektering i henhold til AB18 § 17 stk.1, tilpasse projektet til sin egenproduk-tion. Entreprenørens udarbejdelse af arbejdstegninger anses for at være et led i arbejdets udførelse, ikke en aftale om entrepre-nørprojektering. Projekteringsledelse udføres af totalrådgiver.