Νομική βάση:
Οδηγία 2014/24/ΕΕ
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Εφαρμογή αλληλουχίας επόμενης γενιάς (NGS) στον νοροϊό
Αριθμός αναφοράς: OC/EFSA/BIOCONTAM/2018/01
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV73210000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα έρευνας
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Ο στόχος της παρούσας διαδικασίας ανάθεσης είναι η σύναψη συμβάσεων απευθείας ανάθεσης για την εκτέλεση συγκεκριμένων εργασιών εντός μιας σαφώς καθορισμένης περιόδου όπως ορίζεται στην εν λόγω συγγραφή υποχρεώσεων.
Ο κύριος στόχος είναι η χρήση της αλληλουχίας επόμενης γενιάς (NGS) για τον εντοπισμό και τον χαρακτηρισμό νοροϊών από τις σχετικές πηγές τροφίμων (π.χ. μαλακόστρακα, οστρακοειδή, μαλάκια, λαχανικά, φρούτα και τα προϊόντα τους), το περιβάλλον και τα ανθρώπινα κρούσματα ή τους ασυμπτωματικούς φορείς.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 200 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Βλέπε διαδικτυακή διεύθυνση που παρέχεται στο τμήμα I.3.
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania
Právny základ:
Smernica 2014/24/EÚ
II.1)Rozsah obstarávania
II.1.1)Názov:
Použitie sekvenčného systému novej generácie (NGS – Next generation sequencing) na Norovírus
II.1.2)Hlavný kód CPV73210000 Poradenské služby pre výskum
II.1.4)Stručný opis:
Cieľom tohto obstarávacieho konania je uzavrieť priamu zmluvu na vykonanie konkrétnych úloh počas jasne určeného obdobia, ako je vymedzené v špecifikáciách obstarávania.
Hlavným cieľom je použiť NGS na identifikáciu a charakteristiku Norovírusov v rámci príslušných potravinových zdrojov (napr. kôrovce, morské plody, mäkkýše, zelenina, ovocie a výrobky z nich), prostredia a ľudských prípadov alebo asymptomatických nosičov.
II.1.5)Celková odhadovaná hodnotaHodnota bez DPH: 200 000.00 EUR
II.1.6)Informácie o častiachTáto zákazka sa delí na časti: nie
II.2)Opis
II.2.4)Opis obstarávania:
Pozri internetovú adresu uvedenú v oddiele I.3.