Νομική βάση:
Οδηγία 2014/24/ΕΕ
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Υπηρεσίες ανάπτυξης λογισμικού
Αριθμός αναφοράς: OJ/2018/ICT/9778
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV72000000 Υπηρεσίες τεχνολογίας των πληροφοριών: παροχή συμβουλών, ανάπτυξη λογισμικού, Διαδίκτυο και υποστήριξη
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Παροχή υπηρεσιών ανάπτυξης και συντήρησης λογισμικού:
(i) (Επανάληψη με βάση το όριο) Ανάπτυξη νέων προϊόντων λογισμικού ή σημαντική αναβάθμιση υφιστάμενου προϊόντος λογισμικού που θα παραδοθεί στη μορφή ενός έργου,
(ii) (Διαδοχική σειρά) Δραστηριότητες συντήρησης που αφορούν την τροποποίηση ενός προϊόντος μετά την παράδοση για τη διόρθωση σφαλμάτων, τη βελτίωση της απόδοσης ή άλλων χαρακτηριστικών, και
(iii) (Διαδοχική σειρά) Περαιτέρω ανάπτυξη υφιστάμενου προϊόντος λογισμικού, κατά κανόνα για προσθήκη ή τροποποίηση επιχειρηματικής λειτουργικότητας.
Ο τόπος εκτέλεσης της σύμβασης θα είναι κυρίως οι εγκαταστάσεις του αναδόχου. Μερικές μόνο δραστηριότητες αναμένεται να παρασχεθούν στις εγκαταστάσεις του ECDC στη Solna, Σουηδία.
Ο ανάδοχος καλείται να συνεργαστεί στενά με το ECDC, έναν εξωτερικό ανάδοχο υποδομών ΤΠ και έναν εξωτερικό ανάδοχο διασφάλισης ποιότητας ΤΠ.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV72212517 Υπηρεσίες ανάπτυξης λογισμικού τεχνολογίας των πληροφοριών
72262000 Υπηρεσίες ανάπτυξης λογισμικού
72267000 Υπηρεσίες συντήρησης και επισκευής λογισμικού
72267100 Συντήρηση λογισμικού τεχνολογίας των πληροφοριών
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Ohjelmistojen kehittämispalvelut
Viitenumero: OJ/2018/ICT/9778
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Sopimuksen kohteena on ohjelmistojen kehittämis- ja ylläpitopalvelujen toimittaminen seuraavasti:
(i) (kynnysarvoon perustuva uudelleenkäynnistäminen) uusien ohjelmistotuotteiden kehittäminen tai olemassa olevan ohjelmistotuotteen laaja päivitys, joka toimitetaan hankkeen muodossa,
(ii) (peräkkäisjärjestelmä) toimittamisen jälkeen tehtävät tuotteen muutokseen liittyvät ylläpitotoimet virheiden korjaamiseksi, suorituskyvyn ja muiden ominaisuuksien parantamiseksi ja
(iii) (peräkkäisjärjestelmä) olemassa olevan ohjelmistotuotteen edelleen kehittäminen, tavallisesti liiketoiminnan toimivuuden lisäämiseksi tai muokkaamiseksi.
Sopimus suoritetaan pääasiassa sopimusosapuolen toimitiloissa. Ainoastaan muutamia toimia on tarkoitus toimittaa ECDC:n toimitiloissa Solnassa, Ruotsissa.
Sopimusosapuolen odotetaan työskentelevän läheisessä yhteistyössä ECDC:n, ulkoisen tietoteknisen infrastruktuurin sopimusosapuolen ja ulkoisen tietoteknisen laadunvarmistuksen sopimusosapuolen kanssa.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)72212517 IT-ohjelmistojen kehittämispalvelut
72262000 Ohjelmiston kehittämispalvelut
72267000 Ohjelmistojen ylläpito- ja korjauspalvelut
72267100 ATK-ohjelmiston ylläpito
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Base giuridica:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Servizi di sviluppo software
Numero di riferimento: OJ/2018/ICT/9778
II.1.2)Codice CPV principale72000000 Servizi informatici: consulenza, sviluppo di software, Internet e supporto
II.1.4)Breve descrizione:
Prestazione di servizi di sviluppo e manutenzione di software:
i) (Riapertura basata sulla soglia) Sviluppo di nuovi prodotti software o aggiornamenti principali del prodotto software esistente consegnato sotto forma di un progetto;
ii) (Cascata) attività di manutenzione relativa alla modifica del prodotto dopo la consegna per correggere i difetti, migliorare le prestazioni o altri attributi; e
iii) (Cascata) Ulteriore sviluppo del prodotto software esistente, specificatamente per aggiungere o modificare funzionalità operative.
Il luogo di esecuzione degli incarichi sarà principalmente negli uffici del contraente. E’ prevista la consegna di alcune attività presso l'ECDC a Solna, in Svezia.
Il contraente dovrà lavorare in stretta collaborazione con l’ECDC, un appaltatore esterno per le infrastrutture informatiche e un appaltatore esterno per l’assicurazione della qualità.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari72212517 Servizi di programmazione di software IT
72262000 Servizi di sviluppo di software
72267000 Servizi di manutenzione e riparazione di software
72267100 Manutenzione di software di tecnologia dell'informazione
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Software Development Services
Reference number: OJ/2018/ICT/9778
II.1.2)Main CPV code72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.1.4)Short description:
Provision of software development and maintenance services:
(i) (Reopening based on threshold) Development of new software products or major upgrade of an existing software product delivered in the form of a project;
(ii) (Cascade) Maintenance activities pertaining to the modification of a product after delivery to correct faults, to improve performance or other attributes; and
(iii) (Cascade) Further development of an existing software product, typically to add or modify business functionality.
The place of performance of the contract will predominantly be at the contractor’s premises. Only a few activities is expected to be delivered at ECDC’s premises in Solna, Sweden.
The contractor is expected to work in close collaboration with ECDC, an external IT infrastructure contractor, and an external IT Quality Assurance contractor.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)72212517 IT software development services
72262000 Software development services
72267000 Software maintenance and repair services
72267100 Maintenance of information technology software
II.2.4)Description of the procurement:
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania
Právny základ:
Smernica 2014/24/EÚ
II.1)Rozsah obstarávania
II.1.1)Názov:Referenčné číslo: OJ/2018/ICT/9778
II.1.2)Hlavný kód CPV72000000 Služby informačných technológií: konzultácie, vývoj softvéru, internet a podpora
II.1.4)Stručný opis:
Poskytovanie služieb vývoja a údržby softvéru:
i) (obnovenie na základe limitu) vývoj nových softvérových produktov alebo rozsiahlejšia aktualizácia existujúceho softvérového produktu dodaná vo forme projektu;
ii) (kaskádový systém) činnosti údržby týkajúce sa zmeny produktu po jeho dodaní s cieľom opraviť chyby, zlepšiť výkon alebo iné atribúty; a
iii) (kaskádový systém) ďalší vývoj existujúceho softvérového produktu, obvykle s cieľom pridať alebo upraviť obchodné funkcie.
Hlavným miestom vykonávania zákazky budú priestory poskytovateľa služieb. Očakáva sa, že sa v priestoroch ECDC v Solne, Švédsko, poskytne len niekoľko činností.
Od dodávateľa sa bude požadovať úzka spolupráca s ECDC, externým IT dodávateľom infraštruktúry a externým dodávateľom IT pre zaistenie kvality.
II.1.5)Celková odhadovaná hodnotaHodnota bez DPH: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Informácie o častiachTáto zákazka sa delí na časti: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatočné kódy CPV72212517 Služby na vývoj softvéru pre informačné technológie
72262000 Vývoj softvéru
72267000 Služby na údržbu a opravu softvéru
72267100 Údržba programového vybavenia (softvér) informačných technológií
II.2.4)Opis obstarávania:
Pravna podlaga:
Direktiva 2014/24/EU
II.1)Obseg naročila
II.1.1)Naslov:
Storitve razvoja programske opreme
Referenčna številka dokumenta: OJ/2018/ICT/9778
II.1.2)Glavna koda CPV72000000 Storitve informacijske tehnologije: svetovanje, razvoj programske opreme, internet in podpora
II.1.4)Kratek opis:
Zagotavljanje storitev razvoja in vzdrževanja programske opreme:
(i) (ponovno odpiranje glede na prag) razvoj novih programskih izdelkov ali večja nadgradnja obstoječih programskih izdelkov, dobavljena v obliki projekta;
(ii) (v kaskadi) vzdrževalne dejavnosti, ki se nanašajo na spremembo izdelka po dobavi za odpravo napak, izboljšanje delovanja ali drugih lastnosti, in
(iii) (v kaskadi) nadaljnji razvoj obstoječega programskega izdelka, po navadi za dodajanje ali spreminjanje poslovne funkcije.
Glavni kraj izvedbe naročila bodo prostori izvajalca. Le nekaj dejavnosti bo predvidoma izvedenih v prostorih ECDC v Solni, Švedska.
Od izvajalca se pričakuje, da bo tesno sodeloval z ECDC, zunanjim izvajalcem za infrastrukturo IT in zunanjim izvajalcem za zagotavljanje kakovosti IT.
II.1.5)Ocenjena skupna vrednostVrednost brez DDV: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Informacije o sklopihNaročilo je razdeljeno na sklope: ne
II.2.2)Dodatna(-e) koda(-e) CPV72212517 Storitve razvoja programske opreme za informacijsko tehnologijo
72262000 Storitve razvoja programske opreme
72267000 Storitve vzdrževanja in popravila programske opreme
72267100 Vzdrževanje programske opreme za informacijsko tehnologijo
II.2.4)Opis javnega naročila: