II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
EU's miljømærke og grønne offentlige udbud — interessentrepræsentation — tre partier
Sagsnr.: ENV/2021/OP/0005
II.1.2)Hoved-CPV-kode90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
Interessentrepræsentation er påkrævet for at udføre arbejdet med gennemførelsen af EU's miljømærkeordning, herunder udvikling af kriterier, specifikt på følgende områder: SMV'er, forbrugere og miljø-NGO'er, der er fastsat i EU-miljømærkeforordningen (forordning (EF) nr. 66/2010 af 25.11.2009).
EU’s procedure for udvikling af kriterier for grønne offentlige udbud omfatter også bred høring af interessenter og kræver støtte til NGO’er for at hjælpe dem med at bidrage til denne proces.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 900 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på en enkelt delkontrakt
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Interessenternes repræsentation: SMV'er (EU's miljømærke og grønne offentlige udbud)
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90700000 Tjenester på miljøområdet
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Parti 1: Interessenternes repræsentation: SMV'er (EU's miljømærke og grønne offentlige udbud).
Interessenternes repræsentation: Forbrugerorganisationer (EU's miljømærke)
Delkontraktnr.: 2
Parti 2: Interessentrepræsentation: forbrugerorganisationer (EU's miljømærke).
Interessenternes repræsentation: Miljø-NGO'er (EU's miljømærke og grønne offentlige udbud)
Delkontraktnr.: 3
Parti 3: Interessentrepræsentation: Miljø-NGO'er (EU's miljømærke og grønne offentlige udbud).
II.1)Omvang van de aanbesteding
II.1.1)Benaming:
EU-milieukeur en groene overheidsopdrachten (GPP) — Vertegenwoordiging van belanghebbenden — drie percelen
Referentienummer: ENV/2021/OP/0005
II.1.2)CPV-code hoofdcategorie90700000 Milieuzorgdiensten
II.1.4)Korte beschrijving:
De vertegenwoordiging van belanghebbenden moet werken aan de tenuitvoerlegging van het systeem van EU-milieukeuren, met inbegrip van de ontwikkeling van criteria, met name op de volgende gebieden: mkb’s, consumenten, milieu-ngo’s zoals uiteengezet in de EU-milieukeurverordening (Verordening (EG) nr. 66/2010 van 25 november 2009).
Het ontwikkelingsproces van de groene criteria voor overheidsopdrachten van de EU omvat ook brede raadpleging van belanghebbenden en vereist steun voor ngo's om hen te helpen een bijdrage te leveren aan dit proces.
II.1.5)Geraamde totale waardeWaarde zonder btw: 900 000.00 EUR
II.1.6)Inlichtingen over percelenVerdeling in percelen: ja
Inschrijvingen mogen worden ingediend voor één perceel
II.2)Beschrijving
II.2.1)Benaming:
Vertegenwoordiging van belanghebbenden: Mkb's (EU-milieukeur en GPP)
Perceel nr.: 1
II.2.2)Aanvullende CPV-code(s)90700000 Milieuzorgdiensten
II.2.4)Beschrijving van de aanbesteding:
Perceel 1: vertegenwoordiging van belanghebbenden: Mkb's (EU-milieukeur en GPP).
Vertegenwoordiging van belanghebbenden: Consumentenorganisaties (EU-milieukeur)
Perceel nr.: 2
Perceel 2: Vertegenwoordiging van belanghebbenden: consumentenorganisaties (EU-milieukeur).
Vertegenwoordiging van belanghebbenden: Milieu-ngo's (EU-milieukeur en GPP)
Perceel nr.: 3
Perceel 3: Vertegenwoordiging van belanghebbenden: milieu-ngo's (EU-milieukeur en GPP).