Services - 248535-2022
Finland-Helsinki: Organisation of architectural design contests
2022/S 090-248535
Design contest notice
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Suunnittelutarjouskilpailu, Kruunuvuorenranta asuinkortteli 49338
Reference number: 2825001058_2825002045
II.1.2)Main CPV code
71230000 Organisation of architectural design contests
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Helsingin kaupunkiympäristön Asuntotuotanto järjestää suunnittelu- ja tarjouskilpailun Kruunuvuorenrannan alueelle korttelin 49338 kaavatonteille 1 ja 2 rakennettavien ARA-rahoitteisten asuinkerrostalojen, niitä palvelevan pihakannen alaisen autohallin sekä tontille 3 sijoittuvan korttelipihan suunnittelusta. Kilpailun tarkoituksena on löytää kaupunkikuvallisesti korkeatasoinen ja toteuttamiskelpoinen suunnitelma korttelikokonaisuuden toteuttamiseksi.
Kilpailu järjestetään suunnittelu- ja tarjouskilpailu –hankintamenettelynä. Kilpailu on arkkitehtisuunnittelijan valintamenettely, jolla pyritään löytämään laadultaan ja kustannuksiltaan tasapainoinen suunnitteluratkaisu ara-rahoitteisten kohtuuhintaisten asuinkohteiden rakentamiseksi.
Kilpailuvaihe alkaa elokuussa 2022.
Kilpailun voittaja julkistetaan julkistamistilaisuudessa tammikuussa 2023.