Bygge og anlæg - 249556-2023
Danmark-Esbjerg: Bygge- og anlægsarbejder
2023/S 082-249556
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Sanering og nedrivning af ejendomme
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45000000 Bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vedrører indgåelse af en rammeaftale vedrørende sanering og nedrivning af ejendomme for Esbjerg Kommune, Teknik & Miljø, Ejendomme.
Rammeaftalen vil have en varighed på 4 år, og der vil blive indgået rammeaftale med 5 tilbudsgivere.
Rammeaftalen anslås at have et skønnet omfang på sanering og nedrivning af ejendomme på samlet 90.000 m2. Det maksimale omfang af rammeaftalen er sanering og nedrivning af ejendomme på samlet 120.000 m2.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45110000 Nedrivning og nedbrydning af bygninger og jordarbejde
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Opgaver under rammeaftalen omfatter dels sanering og bortskaffelse af problematiske stoffer, dels, hvor det måtte være ønsket, en efterfølgende nedrivning af enkelte bygningsdele eller nedrivning af hele bygninger. Der kan dermed være tale om arbejde som alene omfatter nedrivning, arbejde som udelukkende drejer sig om sanering og bortskaffelse af problematiske stoffer, og arbejde som indeholder både sanerings- og nedrivningsarbejder.
Det endelige omfang af ejendomme, hvor der skal foretages sanering for problematiske stoffer og/eller hvor ejendomme skal nedrives helt eller delvist i løbet af rammeaftalens løbetid er ikke kendt, men rammeaftalen anslås at have et skønnet omfang på sanering og nedrivning af ejendomme på samlet 90.000 m2. Det maksimale omfang af Rammeaftalen er sanering og nedrivning af ejendomme på samlet 120.000 m2. Det angivne omkring skønnet omfang og maksimalt omfang er anslåede mængder, og de tilbudsgivere, som bliver tildelt rammeaftalen, er ikke garanteret nogen opgaver eller omsætning.
Esbjerg Kommune, Teknik & Miljø, Ejendomme forventer at prækvalificere 8 tilbudsgivere til at afgive tilbud på rammeaftalen, og rammeaftalen vil blive indgået med 5 tilbudsgivere.