Services - 249566-2021
Greece-Lamia: Tunnel operation services
2021/S 095-249566
Contract notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Συντήρηση και λειτουργία σήραγγας Τυμφρηστού, για τα έτη 2021 - 2022.
Reference number: ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ Ν3
II.1.2)Main CPV code
63712320 Tunnel operation services
II.1.4)Short description:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η συντήρηση, αποκατάσταση όλων των βλαβών των Η/Μ εγκαταστάσεων, καθώς και η διάθεση εξειδικευμένου προσωπικού σε 24ωρη βάση, για την ομαλή λειτουργία της σήραγγας Τυμφρηστού.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 403 225.81 EUR
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Παρακολούθηση, έλεγχος λειτουργίας και συντήρηση όλων των συστημάτων της σήραγγας (φωτισμός, εξαερισμός, πυρασφάλεια, πυρανίχνευση, σήμανση, υποσταθμοί, ασθενή ρεύματα, Η/Ζ κ.λπ.), τα οποία βρίσκονται σε διαρκή λειτουργία μέσω ηλεκτρονικού συστήματος ελέγχου, αλλά και με επιτόπιους ελέγχους. Η παρακολούθηση της λειτουργίας αυτών θα γίνεται καθημερινά, σαββατοκύριακα και αργίες, με την 24ωρη παρουσία τεχνικού προσωπικού στο Κέντρο Ελέγχου της σήραγγας· εκπαίδευση προσωπικού του αναδόχου στα Η/Μ συστήματα της σήραγγας.
Σύνταξη τεχνικών και οικονομικών εκθέσεων, για τις εργασίες που αφορούν σε συντήρηση, αποκατάσταση εξοπλισμού της παρούσας παροχής ή εργασίες απαραίτητες για την εκτέλεση της σύμβασης· δαπάνη σύνταξης τυχόν μελετών που θα απαιτηθούν κατά τη διάρκεια εκτέλεσης της παροχής υπηρεσίας.
Δυνατότητα επέμβασης συνεργείου, για την αντιμετώπιση βλάβης στον εξοπλισμό της σήραγγας, αλλά και αν απαιτηθεί σε θέματα δυσλειτουργίας στη διέλευση οχημάτων, εκτροπής κυκλοφορίας, προειδοποίησης οχημάτων ή κάποιου έκτακτου περιστατικού.
Εκτελούνται εργασίες που είναι αναγκαίες για την ομαλή λειτουργία των Η/Μ εγκαταστάσεων των σηράγγων, και όπως αυτές που προβλέπονται στις τακτικές συντηρήσεις και τα συμβατικά τεύχη, αποκαθίστανται τυχόν επιπλέον βλάβες που διαπιστώνονται από τους ελέγχους και γίνεται έλεγχος για την πιστοποίηση της ορθής λειτουργίας.