Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
Der er i øjeblikket nogle fejl, der påvirker den måde, bekendtgørelser om e-formularer vises på. Vi arbejder på at løse problemet. Indtil det er løst, kan du finde mere information og vejledning på vores særlige side om problemet.
Tilmelding er åben til vores 4. workshop med TED-genbrugere, den 14. december 2023
Bygge og anlæg - 253868-2023
Danmark-København: Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
2023/S 084-253868
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Genudbud Fredericia Vejle Fristrækning
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kontrakten omfatter ballastrensning og sporkassefornyelse i højre spor fra Fredericia mod Vejle uden Børkop station. Hertil kommer afledte arbejder. Arbejdet strækker sig over flere opbrudte/isolerede sektioner af strækningen mellem Fredericia og Vejle station. Der arbejdes således ikke på hele strækningen. Projektet omfatter følgende hovedaktiviteter: Ca. 16,3 km ballastrensning, Ca. 0,82 km sporkasse udskiftning, Ca. 1,2 km justering af kørestrøm, Ca. 0,02 km uddybning af grøft, Ca. 0,32 km drænlægning, Ca. 6,830 km Bankettilretning, 1 stk. stenkisteforlængelse, 1 stk. udskiftning af rørgennemføring, Ballastudskiftning på sporbærende broer, Kantbjælkeforhøjelse inkl. skot og rækværk, Af- og genmontering af perron, Håndtering af restprodukter, herunder forurenet jord, Håndtering af føringsveje herunder stærkstrøm, kørestrøm og sikringskabler, Prøvegravninger
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45000000 Bygge- og anlægsarbejder
45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
45234000 Arbejder i forbindelse med anlæg af jernbaner og kabelbaner
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: