Bygge og anlæg - 255534-2023
Submission deadline has been amended by:  287568-2023
Danmark-København: Anlægsarbejde: cykelstier
2023/S 084-255534
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
H71411.20, Cykelsti ved Hvidkilde, Svendborg
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45233162 Anlægsarbejde: cykelstier
II.1.4)Kort beskrivelse:
Nærværende udbud omfatter anlæg af en 2,44 km lang cykelsti langs rute 44 Faaborgvej forbi Hvidkilde Gods. Strækningens endepunkter er nær bygrænsen til Ollerup i vest og nær grænsen til Svendborg by i øst ved Sørup. Ved bygrænsen til Ollerup er der etableret en byport og på strækningen mod Svendborg by i øst er der etableret enkelrettede cykelstier.
Fra starten mod Svendborg udføres sti som enkelt rettet som følger vejen de første 800 meter hvor den går over til en dobbeltrettet cykelsti i den sydlige vejside. Ved endepunkterne tilkobles de eksisterende enkeltrettet cykelstier.
Afvanding udføres som grøfter eller trug med nedsivning og udløb. Grøfter vil virke forsinkende og rensende på vejvandet. Trugene bliver udført med dræn, det vil virke forsinkende og rense på vejvandet.
Af konstruktioner er der 800 meter københavnerspuns, to mindre cykelsti broer på 20 meter og en cykelsti bro på 170 meter.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 40 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45221110 Bygge-anlægsarbejde: broer
45221113 Bygge-anlægsarbejde: fodgængerbroer
45221115 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med stålbroer
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Se beskrivelse under punkt II.1.4