Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Suministros - 258081-2019
Dinamarca-Vejle: Aparatos para anestesia y reanimación
2019/S 106-258081
Anuncio de información previa
El presente anuncio solo proporciona información previa
Suministros
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Høring af udkast til udbudsmateriale for anæstesiprodukter
II.1.2)Código CPV principal
33172000 Aparatos para anestesia y reanimación
II.1.4)Breve descripción:
I forlængelse af den gennemførte markedsdialog for udbuddet af anæstesiprodukter, har Region Syddanmark udarbejdet et udkast til udbudsmateriale for disse anæstesiprodukter.
Udkastet til udbudsmateriale for anæstesiprodukter til sygehusene i Region Syddanmark består af følgende høringsdokumenter:
- Udkast til Kontraktbilag 2 - Kravspecifikation og løsningsbeskrivelse,
- Udkast til udbudsbetingelser,
- Udkast til Udbudsbilag 2 - Kundeattest for tilfredsstillende udført arbejde,
- Udkast til Udbudsbilag 3 - Fortegnelse over nuværende varer i de udbudte delkontrakter,
- Kontraktbilag 5 Handels- og Leveringsbetingelser.
Hvis ovenstående udkast til udbudsmateriale indeholder uhensigtsmæssigheder i forhold til kvaliteten af, prisen på og/eller konkurrencen om anæstesiprodukter, modtager Region Syddanmark meget gerne skriftlige høringssvar fra potentielle leverandører.
Deadline for fremsendelse af høringssvar er mandag d. 24.6.2019.
II.1.5)Valor total estimado
II.1.6)Información relativa a los lotes
El contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)
33141220 Cánulas
33141310 Jeringas
33141321 Agujas para anestesia
33141328 Agujas para inyección epidural
33141620 Carteras sanitarias
33171000 Instrumentos de anestesia y reanimación
79632000 Servicios de formación de personal
II.2.4)Descripción del contrato:
I forlængelse af den gennemførte markedsdialog omkring udbuddet af anæstesiprodukter til sygehusene i Region Syddanmark, har Region Syddanmark udarbejdet et udkast til udbudsmateriale for disse anæstesiprodukter.
Ovenstående udkast til udbudsmateriale (kravspecifikation mv.) kan downloades under fanen ”Dokumenter”.
Høringssvar:
Hvis udkastet til udbudsmateriale indeholder uhensigtsmæssigheder i forhold til kvaliteten af, prisen på og/eller konkurrencen om anæstesiprodukter til sygehusene i Region Syddanmark, modtager Region Syddanmark meget gerne skriftlige høringssvar fra potentielle leverandører.
Høringssvar bedes fremsendt via EU-Supplys besked-modul med mærket med ”Høringssvar ifm. udbud af anæstesiprodukter til sygehusene i Region Syddanmark”.
Høringsvilkår:
Region Syddanmark forbeholder sig ret til at ændre i det udarbejdede udkast til udbudsmateriale på baggrund af de indkomne høringssvar forud for selve udbuddet.
Region Syddanmark er dog ikke forpligtiget til at tage højde for de indkomne høringssvar.
Bemærk i øvrigt at de oplysninger, som høringssvarene indeholder, kan være underlagt regler om aktindsigt.