Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Levering af lærings- og udviklingsaktiviteter til personaleudvikling og tilegnelse af lederevner.
Sagsnr.: EMA/2016/03/HR.
II.1.2)Hoved-CPV-kode80511000 Personaleuddannelse
II.1.4)Kort beskrivelse:
Levering af støttetjenester til lærings- og udviklingsaktiviteter til personale inden for:
— personlig udvikling
— lederudvikling.
Der er planlagt en række metoder til at støtte udviklingen af færdigheder inden for de ovennævnte områder, herunder klasseværelsesaktiviteter, coaching, udformning af e-læring, facilitering, konferencer, særlige arrangementer, lærevejledning osv. Standard- eller skræddersyede tilgange kan blive påkrævet. Åbne (offentlige) kurser tilgængelige i London, er ligeledes påkrævet.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 1 570 000.00 GBP
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)80520000 Uddannelsesfaciliteter
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Se internetadressen anført i punkt I.3.
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Personalentwicklungsmaßnahmen zur persönlichen Entwicklung und zur Aneignung von Führungskompetenzen.
Referenznummer der Bekanntmachung: EMA/2016/03/HR.
II.1.2)CPV-Code Hauptteil80511000 Ausbildung des Personals
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Unterstützungsleistungen für Personalentwicklungsmaßnahmen in folgenden Bereichen:
— persönliche Entwicklung,
— Entwicklung von Führungskompetenzen.
Um die Entwicklung von Fähigkeiten in den oben genannten Bereichen zu unterstützen, sind vielfältige Optionen vorgesehen, einschließlich Präsenzunterricht, Coaching, E-Learning, Gruppendynamik, Konferenzen, Fachveranstaltungen, Leitfäden usw. Es können Standard- oder maßgeschneiderte Ansätze erforderlich sein. Außerdem werden (öffentlich zugängliche) Kurse in London benötigt.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 1 570 000.00 GBP
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)80520000 Ausbildungseinrichtungen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Siehe die unter Ziffer I.3 angegebene Internetadresse.
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Provision of learning and development activities for personal development and management skills learning.
Reference number: EMA/2016/03/HR.
II.1.2)Main CPV code80511000 Staff training services
II.1.4)Short description:
Provision of support services for the learning and development activities for staff in the area of:
— personal development,
— managerial development.
A wide range of modalities are envisaged to support skills development in the areas above, including classroom activities, coaching, e-learning design, facilitation, conferences, special events, learner guides, etc. Off the shelf or bespoke approaches may be required. Open (public) courses available in London are also required.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 1 570 000.00 GBP
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)80520000 Training facilities
II.2.4)Description of the procurement:
See Internet address provided in Section I.3.