Anuncio de adjudicación de contrato
Resultados del procedimiento de contratación
Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Sisäinen kilpailutus (DPS) HCI-järjestelmä
Número de referencia: 383436
II.1.2)Código CPV principal48800000 Sistemas y servidores de información
II.1.4)Breve descripción:
Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Sedu ja Seinäjoen ammattikorkeakoulu Oy (SeAMK) pyysivät tarjousta HCI –palvelinjärjestelmästä.
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.4)Descripción del contrato:
Hankinta suoritetaan yhdessä Sedun vetämänä, mutta hankinnan kustannukset jaetaan puoliksi organisaatioiden kesken. Kummallekin organisaatiolle osoitetaan omat laskut.
Organisaatioiden nykyisestä yhteisestä VMware –ympäristöstä on vanhenemassa palvelinlaitteita. Palvelimissa ei ole omaa levyä vaan levypinta on SAN -tekniikalla toteutettuna. Edellytämme että uudessa laitteistossa on tuki yhdistää palvelimet nykyiseen SAN-levyjärjestelmään migraation helpottamiseksi sekä nykyisen levypinnan hyödyntämiseksi uuden järjestelmän kanssa.
Vanhenevaa kalustoa on 6kpl palvelimia, joista neljässä on 24 coren ja kahdessa 8 coren prosessorit. Kahdessa palvelimessa on pienempi määrä coreja SQL-lisensointikustannuksissa säästämisen vuoksi.
Kaikki kuusi palvelinta ollaan nyt korvaamassa ja olemme päätyneet rakentamaan uutta järjestelmää HCI-tyyppisenä toteutuksena. Huomiona kuitenkin, että kohonneiden kustannusten vuoksi neljä palvelimista hankitaan vakiokokoonpanolla, mutta kaksi ovat compute -noodeja, eli ilman omaa levypintaa.
Organisaatioilla on jo olemassa VMware -lisenssit, vSphere Enterprise Plus ja vCenter Standard sekä ylläpidot näille.
Järjestelmä liitetään käyttöönottovaiheessa asiakkaan 10G-verkkoon.
Hankintaan kuuluu sisältyä Seinäjoella tapahtuva asennuspalvelu, jossa luodaan valmius asiakkaan itsetekemälle migraatiolle.
Hankinnan arvioitu määrä 240.000 € (alv0%)