Finlande-Helsinki: Services de technologies de l'information, conseil, développement de logiciels, internet et appui
2018/S 114-259577
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Dynaaminen hankintajärjestelmä: Vesiväylien turvalaitteiden kaukovalvonta ja -hallinta
II.1.2)Code CPV principal72000000 Services de technologies de l'information, conseil, développement de logiciels, internet et appui
II.1.4)Description succincte:
Liikennevirasto hallinnoi vesiväyliä, jotka on jaoteltu väyläluokkiin 1–6. Turvalaitteita on n. 25 000. Väylänhoito on turvalaitteiden hoitoa, joka painottuu määräaikaistarkistuksiin sekä talven aiheuttamien ja koko vuoden aikana havaittujen vikojen korjauksiin. Kaukovalvonta lähettää tila- ja vikaraportteja.
Palvelu koostuu toimittajan hallinnoimasta kokonaisuudesta:
– lyhty kaukovalvonnalla,
– matkapuhelinliittymä,
– internet-yhteys palvelimelle,
– palvelinalusta,
– kaukovalvontaohjelmisto,
– tiedon toimittaminen Liikenneviraston rajapintaan,
– ylläpito- ja tukipalvelut.
Kaukovalvottuja turvalaitteita on n. 900 pääosin kauppamerenkulun väylillä. Tavoitemäärä valaistujen osalta on enintään n. 1 500. Koekäytössä on myös valaisemattomien viittojen sijainnin kaukovalvontaa yli 30:lla turvalaitteella. Kaukohallintaa (valotehojen säätö) on käytössä 11:lla turvalaitteella.
II.1.5)Valeur totale estiméeValeur hors TVA: 1 700 000.00 EUR
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)72600000 Services d'assistance et de conseils informatiques
72267000 Services de maintenance et de réparation de logiciels
II.2.4)Description des prestations:
ylläpito- ja tukipalvelut.