Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Árubeszerzések - 260654-2021
Magyarország-Budapest: Oktatási szimulátorok
2021/S 099-260654
Ajánlati/részvételi felhívás
Árubeszerzés
Jogalap:
II.1)A beszerzés mennyisége
II.1.1)Elnevezés:
Vezetés szimulátor (DIL rendszer) beszerzése II.
Hivatkozási szám: EKR000537782021
II.1.2)Fő CPV-kód
34152000 Oktatási szimulátorok
II.1.4)Rövid meghatározás:
Ajánlatkérő a jelen közbeszerzési eljárás eredményeképpen zalaegerszegi telephelyére kíván beszerezni 1 db ipari és tudományos kutatási színvonalú és pontosságú DIL rendszert. A rendszer feladata közúti gépjárművek (elsősorban személygépjárművek) viselkedésének és a vezetési környezet szimulációja (közút- és versenypálya, más járművek, közlekedési események, gyalogosok) a vezető (járművezető személy és a vezetést támogató rendszerek, önvezető rendszerek, modellezett járművezető személy) döntéseinek megfelelően, a gépjármű viselkedésének, a vezetési környezet és a vezető közötti folyamatos, valós időben zajló és kölcsönös adatkommunikációval-szimulációval.
II.1.5)Becsült teljes érték vagy nagyságrend
II.1.6)Részekre vonatkozó információk
A beszerzés részekből áll: nem
II.2)Meghatározás
II.2.2)További CPV-kód(ok)
II.2.4)A közbeszerzés ismertetése:
Driver in the Loop (DIL) rendszer (mennyiség: 1 db)
1. A DIL rendszer legyen alkalmas közúti gépjárművek (személy- és haszongépjárművek) viselkedésének és a vezetési környezet (közút- és versenypálya, más járművek, közlekedési események, gyalogosok) szimulációjára a vezető (járművezető személy vagy modellezett járművezető) reakcióinak és döntéseinek megfelelően. A berendezésnek a gépjármű viselkedése, a vezetési környezet és a vezető között folyamatos, egymásra visszaható, adatkommunikációs és szimulációs folyamatot valós időben kell tudnia biztosítani.
2. A DIL rendszer egy komplett rendszer, amely a szükséges hardver-, audiovizuális- és szoftver alrendszerek egymással kompatibilis működőképes összesége.
3. A DIL rendszer rendelkezzen a következő általános hardver-funkciókkal.
3.1. A vizsgált jármű és a vezetési környezet megjelenítésére alkalmas audiovizuális felület.
3.2. A szimuláció bemenő adatainak, beállításainak megadására és futás közbeni felügyeletére, és eredményeinek kiértékelésére alkalmas számítógép és megjelenítő eszköz.
3.3. Valós idejű szimuláció futtatására alkalmas számítógép(ek) rack-szekrényekben, melyek feladata a kabin mozgatóberendezés vezérlése, fizikai jármű szimuláció, grafikus megjelenítés, operátor vezérlés, telemetria, tartalék számítási kapacitás).
3.4. Számítógépek, szerverek külső és belső kommunikációs kapcsolata és input/output perifériai.
3.5. Szünetmentes tápegység minden számítógép és szerver számára.
3.6. Adattárolásra és biztonsági mentésre alkalmas számítógép(ek).
3.7. Vezetői környezet (kabin) vezetői és utasoldali üléssel.
3.8. A szimuláció során a járművezető számára a jármű irányítására szolgáló eszközök (kormánymű, pedálok, kéziváltó).
3.9. A jármű szimulált viselkedésével összhangban visszajelzést adó kormánymű rendszer.
3.10. A jármű szimulált viselkedésével összhangban visszajelzést adó pedálrendszer.
3.11. A jármű szimulált viselkedésével összhangban visszajelzést adó biztonsági öv.
3.12. A jármű viselkedését a vezető számára fizikailag visszajelző, a járműdinamikai szimuláció által meghatározott térbeli (6 szabadságfokú) mozgását létrehozó berendezés, vesztibuláris mozgatásvezérléssel (vestibular cueing).
3.13. A vezető és az operátor közötti hang alapú kommunikációt biztosító eszközök. (fejhallgató, mikrofon).
3.14. Adatkommunikációs kapcsolat létesítésére alkalmas teszt-összeállításokkal és kapcsolt gép-ember rendszerekkel.
4. A DIL rendszer rendelkezzen a következő általános szoftver-funkciókkal. A 4.5, 4.6, 4.7, és 4.9 pontokhoz szükséges szoftver eszköztár biztosítása az Ajánlatkérő feladata, ezek nem részei a jelen közbeszerzésnek. A szállítandó rendszernek integrálhatónak kell lennie egy, a 4.5, 4.6, 4.7 és 4.9. pontoknak megfelelő (Pl. MSC VTD, PreScan, AISim, vagy ezekkel, a teljes rendszer elvárt működése szempontjából funkcionálisan egyenértékű) szoftver eszköztárral.
4.1. A vizsgált jármű és a vezetési környezet megjelenítésére alkalmas valósidejű audiovizuális szoftverkörnyezet, amely képes a kabin-mozgatóberendezés mozgásának kompenzációjára.
4.2. A szimuláció bemenő adatainak, beállításainak megadására és futás közbeni felügyeletére, és eredményeinek kiértékelésére alkalmas grafikus megjelenítő felülettel rendelkező szoftver.
4.3. A szimulációs folyamat elméleti hátterét szolgáltató fizikai-matematikai alapú valós időben futtatható modell.
4.4. Szoftveresen ellenőrzött mozgástartomány a kabin mozgatóberendezés számára, a vezető személy egészégének megóvása céljából.
4.5. Virtuális környezet és forgalom létrehozása, konfigurációja, megjelenítése és kiértékelése.
4.6. Úthálózat részletes modellezése összetett kereszteződésekkel és közúti jelzésekkel.
4.7. Forgalom és egyes forgalmi helyzetek szimulációjának képessége.
4.8. Valósidejű kapcsolt szimulációra alkalmas kapcsolt gép-ember rendszerekkel.
4.9. ADAS-AD rendszer szimuláció (vezetést támogató és önvezető rendszerek).
4.10. Dinamikus járművezetővezető modellek nyílt- (járművezető személy), és zárt ciklusú (irodai szimuláció vezető modellel) manőverezéshez, ill. összetett vezető modellek, valósághű pedál, kormány és váltókezeléssel.A kabin mozgatóberendezés tekintetében a min. 500kg-os tömeg mozgatási képesség alapkövetelmény. A mozgatóberendezéssel szemben a dokumentáció műszaki leírás fejezetében előírt műszaki paraméterek az alapkövetelmény, azaz az 500 kg-os mozgatható tömeg esetére érvényesek. (A szállítandó mozgatóberendezés teherbírása ennél nagyobb is lehet, a mozgatási jellemzők elvárt értékei 500 kg-os mozgatható tömeg esetére érvényesek.)
Nyertes ajánlattevő által elvégzendő kapcsolódó szolgáltatások: beüzemeléshez kapcsolódó projektmenedzsment, rendszerintegráció és tesztelés, oktatás, betanítás, 1 éves rendszertámogatás és szoftverkövetés.
Az önálló munkavégzésre alkalmas gép operátorok képzésének határideje az üzembe állítást követő hét utolsó munkanapja. Az operátorok képesek kell, hogy legyenek a gép kezelésére és az esetleges hardverhibák esetén a hibák azonosítására és speciális szerszámot/szaktudást nem igénylő alkatrészek cseréjére.
A DiL rendszer szoftverének alkalmazásához kapcsolódó képzés a fejlesztőmérnökök számára. Elvárás továbbá a mérnökök továbbképzése a szoftverfrissítésekhez kapcsolódóan az 1 éves támogatási és szoftverkövetési időszakban.
Ajánlatkérő három különböző szintű tesztelést vár el, amit a nyertesnek jóvá kall hagyni. A három különböző szint: alrendszerek tesztjei, rendszerintegrációs tesztek, komplex felhasználói elfogadási tesztek.
A komplex vizsgálati szcenáriókon alapuló tesztek tartalmazniuk kell ADAS funkciókat városi és autópálya környezetben, aminek során a sofőrre ható erőhatások mérhetők és összehasonlíthatók a szimulációban kapott értékekkel.
Telepítés és tesztelés – minimum 1, maximum 2 hét, legalább 5 és maximum 8 fő betanítása – minimum 1, maximum 2 hét, próbaüzem – minimum 1, maximum 2 hét. A fázisok egymást követik. Az éles üzem 1 hét kritikus hibamentes próbaüzem teljesítésével kezdhető meg. A próbaüzem alatt a beszállító támogatást nyújt a betanított operátoroknak és mérnököknek.
További részletes követelmények és előírások a közbeszerzési dokumentumokban.