Services - 264182-2016
Denmark-Copenhagen: Logging services
2016/S 146-264182
Qualification system – utilities
This notice is a call for competition
Services
Legal Basis:
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Kvalifikationsordning for rydningsvirksomheder.
II.1.2)Main CPV code
77210000 Logging services
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
77211000 Services incidental to logging
II.2.4)Description of the procurement:
Kvalifikationsordningen omfatter følgende 3 specialiserede fagområder. Disse er:
1. Bortkørsel af bevoksning, træer og flis via. sporkørende materiel
2. Bortkørsel af bevoksning, træer og flis via. terrænkørende materiel
3. Totalrydning af bevoksning, hvilket indebærer følgende:
o Rydning og knusning af buske, krat og mindre træer (al bevoksning med en diameter <10 cm i 1 meters højde)
o Rydning og knusning af større træer (al bevoksning med en diameter ≥10 cm i 1 meters højde)
o Rydning og knusning af bevoksning og opvækst
o Top-kapning af træer
o Flisning eller knusning af vedmasser med terrænkørende materiel
o Rydning af rødder og stubbefræsning
Kvalifikationsordningen er opdelt i de 3 specialiserede fagområder. Se desuden punkt III.1.9).