Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Kapillaarisekvensointilaite
II.1.2)CPV-Code Hauptteil38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser) - LA21
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) pyytää tarjoustanne yhdestä suuren kapasiteetin Kapillaarisekvensointilaitteesta tämän
tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohde ja sitä koskevat
vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Kilpailutus koskee kertahankintaa.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)38434000 Analysatoren
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankinnan tavoitteena on kapillaarisekvensointikapasiteetin paikallinen turvaaminen uudella laitteella. Sanger-sekvensointilaitetta tarvitaan, jotta THL pystyy suorittamaan Tartuntatautilain määrittämät sille asetetut tehtävät tartuntatautien seurannassa ja diagnostiikan kehittämisessä. Laitteen kapasiteetin ja siltä vaadittavien ominaisuuksien pitää vastata suuria sekvensointitarpeita esim. pandemiatilanteissa.
THL tekee laitteen hankinnan. Laite hankitaan Euroopan tautikeskus ECDC:n ja Euroopan komission HERA-rahoitusinstrumentin kautta saadulla rahoituksella, joka on myönnetty THL:lle infektiotautien varautumisen ja seurannan edistämiseen Suomessa.
Laite sijoitetaan Helsingin yliopiston Suomen molekyylilääketieteen instituuttiin (FIMM), joka vastaa laitteen ylläpidosta, huollosta ja korjauksista.
Laitetta tullaan käyttämään Sanger-sekvensointiin ja fragmenttianalyysiin.
Laitteen vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarkemmin liitteessä 1 Hankinnan kohteen vähimmäisvaatimukset.