Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: 21/100
II.1.2)CPV-Code Hauptteil45333000 Installation von Gasanlagen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen omfattar att på totalentreprenad leverera, installera och driftsätta en ny komplett rökgasreningsanläggning. Rökgasreningsanläggningen ska rena rökgas ifrån det nya säkerhetslaboratoriet för RISE/SEEL i Borås. Det nya laboratoriet kommer att vara ett så kallat "abuselab” med förstörande provning.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)42514000 Maschinen und Geräte zum Filtrieren oder Reinigen von Gasen
45333100 Installation von Gasregeleinrichtungen
45351000 Maschinentechnische Installationsarbeiten
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rökgasrening
Referensnummer: 21/100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45333000 Gasinstallationer
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42514000 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av gaser, 45333100 Installation av gasregleringsutrustning, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen