Lieferungen - 268029-2022
Schweden-Jönköping: Schlösser
2022/S 098-268029
Auftragsbekanntmachung
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Låssystem och låssmedstjänster
Referenznummer der Bekanntmachung: RJL 2022/1142
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
44521100 Schlösser
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen avser låssystem och låssmedstjänster till Regions Jönköpings läns fastighetsbestånd.
Omfattning
Uppdraget avser Upphandlingen avser låssystem och låssmedstjänster till Regions Jönköpings läns fastighetsbestånd. Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation och i förekommande fall även i Bilaga Produktspecifikation.
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2022-10-01. Avtalet gäller sedan i 24 månader.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 24 månader.
Skulle Köparen inte vilja förlänga avtalet, eller vilja förlänga avtalet kortare tid än tolv månader per avtalsperiod, skickar Köparen skriftligt meddelande om detta, senast tre månader innan avtalsperiodens utgång.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
44521110 Türschlösser
44521120 Elektronisches Sicherheitsschloss
98395000 Schlosserdienste
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Om inget sådant skriftligt meddelande skickas, förlängs avtalet automatiskt med tolv månader i taget med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är 15 500 000 kr. Takvolym för detta ramavtal inklusive optioner är 23 500 000 kr.
Notera att med takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.