Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: UH-2022-2
II.1.2)CPV-Code Hauptteil48160000 Bibliothekensoftwarepaket
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Ramavtal avseende molnbaserad systemlösning "System" (personalsystem och publikt webbgränssnitt) för biblioteksverksamhet avsedd för Dalslandsbiblioteken i Bengtsfors, Dals Ed, Färgelanda, Mellerud och Åmål. Till systemlösningen kommer ett helhetsåtagande avseende drift, förvaltning och utveckling.
Idag använder samtliga kommuner Axiells system BOOK-IT med en molnbaserad server Axiell. Den publika plattformen är Axiell Arena Nova.
I Dalsland finns sju (7) folkbibliotek, tretton (13) skolbibliotek och en (1) bokbuss som nyttjas av samtliga Dalslandsbibliotek.
Skälen för att upphandlingen inte tilldelas i separata delar är på grund av att majoriteten av skolbiblioteken drivs av folkbiblioteken.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 4 500 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)48160000 Bibliothekensoftwarepaket
48161000 Bibliothekenverwaltungssystem
72212160 Entwicklung von Bibliothekensoftware
79995000 Bibliotheksverwaltung
92511000 Dienstleistungen von Bibliotheken
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Bibliotekssystem med publikt gränssnitt med tillhörande förvaltning och utveckling.