Lieferungen - 268084-2022
Dänemark-Ebeltoft: Softwarepaket und Informationssysteme
2022/S 098-268084
Auftragsbekanntmachung
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Udbud af daginstitutionssystem
Referenznummer der Bekanntmachung: 50265
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
II.1.4)Kurze Beschreibung:
3 kommuner gennemfører et fælles udbud af en kontrakt om daginstitutionssystem.
Hver af de tre deltagende kommuner indgår hver deres kontrakt med vinderen af udbuddet.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 30 000 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
48400000 Softwarepaket für Geschäftstransaktionen und persönliche Arbeitsabläufe
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
72210000 Programmierung von Softwarepaketen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Systemet skal være en sagsbærende institutionsløsning på kommunens dagtilbud- og pladsanvisningsområde, således, at sagsbehandling, administration samt overblik over kommunens dagtilbud understøttes bedst muligt både teknisk og forretningsmæssigt.
Systemet skal anvendes til at understøtte administration af børn i alderen 0-18 år, dog primært op til 13 år, som benytter et eller flere af følgende pasningstilbud, samt de pladser der er til rådighed i disse tilbud:
Dagtilbud til børn, herunder Dagpleje og Daginstitution (vuggestue, børnehave, fritidshjem m.v.), samt private institutioner
Private pasningsordninger
Klubber
Skolefritidsordning i henhold til folkeskolelovens § 3 m.m.
Lovpligtige fripladstyper eller tilskudstyper (økonomiske/socialpædagogiske/behandlingsmæssige/søskende)
Mellemkommunale pasningstilbud
Systemet skal anvendes af de forvaltninger, institutioner og dagplejere, der administrerer opskrivninger, ventelister, indmeldelser, børn, samt organisering i daginstitutioner og dagplejen.
Systemet skal kunne understøtte forskellige former for administrative opdelinger af funktioner og arbejdsområder. Systemet skal derfor indeholde et dagplejemodul, et institutionsmodul, et pladsanvisningsmodul og et kapacitetsstyringsmodul, hvor data automatisk overføres imellem modulerne, eller tilsvarende.
Det forventes, at der tilbydes en løsning som SaaS, således at Tilbudsgiver drifter det tilbudte system. Derfor er der til kontrakten vedlagt en standard hostingaftale og en databehandleraftale.