There is a bug affecting the way URLs are displayed in eForms notices. We are working on solving the problem. In the meanwhile, we suggest that you remove the comma (or any other special character) that appears at the end of the URL. We apologize for the inconvenience.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 26850-2022
Romania-București: Research and development consultancy services
2022/S 012-026850
Contract notice
Services
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Servicii de consultanță și expertiză pentru elaborarea metodologiei privind stabilirea măsurilor de reducere a emisiilor antropice naționale de poluanți atmosferici și a proiectului de Program Național de Control al Poluării Atmosferice (PNCPA), precum și pentru organizarea sesiunilor de instruire.
Reference number: 1
II.1.2)Main CPV code
73200000 Research and development consultancy services
II.1.4)Short description:
Obiectul achiziției îl reprezintă prestarea de ,,Servicii de consultanță și expertiză pentru elaborarea metodologiei privind stabilirea măsurilor de reducere a emisiilor antropice naționale de poluanți atmosferici și a proiectului de Program Național de Control al Poluării Atmosferice (PNCPA), precum și pentru organizarea sesiunilor de instruire, în cadrul proiectului ,,Dezvoltarea capacității Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor privind elaborarea politicilor și măsurilor naționale necesare în vederea respectării angajamentelor naționale de reducere a emisiilor de anumiți poluanți atmosferici până în anul 2030”.- cod SIPOCA/MySMIS nr.869/2014+134950.
Autoritatea contractanta va raspunde în mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11 zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 2 792 446.00 RON
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
79951000 Seminar organisation services
90710000 Environmental management
II.2.4)Description of the procurement:
Scopul achiziției serviciilor de consultantă și expertiză este de a îmbunătăți capacitatea Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor în ceea ce privește stabilirea priorităților privind calitatea aerului în corelare cu prioritățile de politică stabilite în alte domenii relevante, prin stabilirea măsurilor aplicabile tuturor sectoarelor de activitate relevante care constituie surse de emisii de poluanți atmosferici necesare în vederea respectării angajamentelor naționale de reducere a emisiilor de anumiți poluanți atmosferici până în anul 2030, precum și în ceea ce privește elaborarea Programului Național de Control al Poluării Atmosferice (PNCPA). În acest sens, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor dorește achiziționarea de servicii de consultanță și expertiză pentru elaborarea metodologiei privind stabilirea măsurilor de reducere a emisiilor antropice naționale de poluanți atmosferici și a proiectului de Program Național de Control al Poluării Atmosferice (PNCPA), precum și pentru organizarea de către prestatorul serviciilor a sesiunilor de instruire, cu tematica metodologia și proiectul de PNCPA, care să corespundă cerințelor din Caietul de Sarcini, și care să conducă la atingerea obiectivelor proiectului ,,Dezvoltarea capacității Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor privind elaborarea politicilor și măsurilor naționale necesare în vederea respectării angajamentelor naționale de reducere a emisiilor de anumiți poluanți atmosferici până în anul 2030,, - cod SIPOCA/MySMIS nr.869/2014+134950.
Rezultate serviciilor de consultanță și expertiză constau în 3 documente livrabile:
- Raport cu titlul ,,Studiu privind elaborarea metodologiei privind stabilirea măsurilor de reducere a emisiilor antropice naționale de poluanți, în corelare cu planurile și programele instituite în alte domenii de politică relevante,,
- Raport cu titlul ,,Studiul privind elaborarea propunerii de Program Națíonal de Control al Poluării Atmosferice,,
- Raport cu titlul ,, Raport privind organizarea sesiunilor de instruire cu participarea reprezentanților din cadrul Ministerului Mediului, Apelor si Padurilor și autorităților din subordinea ministerului, și al autorităților administrației publice centrale cu responsabilități în domeniile de activități generatoare de emisii de poluanți atmosferici în vederea îndeplinirii obligațiilor de reducere a emisiilor naționale de anumiți poluanți atmosferici - număr de persoane - personal al MMAP și autorităților din subordinea ministerului și al autorităților administrației publice centrale cu responsabilități în domeniile de activități generatoare de emisii de poluanți atmosferici - instruite și cu abilități și cunoștințe îmbunătățite.