Lieferungen - 268602-2022
Griechenland-Ano Liosia: Pflanzen
2022/S 098-268602
Auftragsbekanntmachung
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΥΛΙΚΩΝ, ΦΥΤΟΤΕΧΝΙΚΗ- ΑΡΔΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΩΝ ΧΩΡΩΝ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΦΥΛΗΣ
Referenznummer der Bekanntmachung: 7/2022
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
03451000 Pflanzen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια υλικών, η φυτοτεχνική – αρδευτική αναβάθμιση επιλεγμένων χώρων πρασίνου για την βελτίωση της ποιότητας ζωής των κατοίκων και την μείωση του περιβαλλοντικού αποτυπώματος του Δήμου Φυλής. Λόγω της περιβαλλοντικής επιβάρυνσης από την Ολοκληρωμένη Εγκατάσταση Διαχείρισης Απορριμμάτων (ΟΕΔΑ) Δυτικής Αττικής, στο Δήμο Φυλής, καθώς εντός των γεωγραφικών του ορίων εδράζεται και ο Χώρος Υγειονομικής Ταφής Απορριμμάτων (ΧΥΤΑ) και η εκτίμηση των υγειονομικών επιπτώσεων του ευρύτερου πληθυσμού, διαμορφώθηκε η πρόταση για την προμήθεια του φυτικού υλικού με το αρδευτικό του δίκτυο και το σύστημα απομακρυσμένου ελέγχου της άρδευσης θα αναβαθμίσει τις περιβαλλοντικές συνθήκες και θα συμβάλλει στην βελτίωση των συνθηκών δημόσιας υγείας των πολιτών του Δήμου.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 17 595 620.45 EUR
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
03120000 Gartenbau- und Baumschulerzeugnisse
03451300 Sträucher
03452000 Bäume
09331200 Photovoltaische Solarmodule/Solarzellen
14212200 Zuschlagstoffe
14212400 Boden
34928200 Zäune
34928400 Stadtmobiliar
34991000 Außenbetriebsbeleuchtung
34992000 Zeichen und beleuchtete Zeichen
37535200 Spielplatzausrüstungen
43323000 Bewässerungsvorrichtungen
43325000 Ausrüstung für Parkanlagen und Spielplätze
44112200 Fußbodenbeläge
44114200 Betonerzeugnisse
44613700 Abfallsammelbehälter
31213000 Verteileranlagen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Η γεωμορφολογία των δημοτικών ενοτήτων του Δήμου καθώς και οι συνθήκες που επιβαρύνουν την κλιματική κατάσταση των εν λόγω περιοχών λόγω της έδρασης του Χώρου Υγειονομικής
Ταφής Απορριμμάτων, είναι πολλαπλές και κυρίως αφορούν την γενικότερη υποβάθμιση των περιοχών και τον κίνδυνο που προκύπτει από την έκλυση των αέριων ρύπων, που επιβαρύνουν
δυσμενώς την ποιότητα του αέρα. Οι αρμόδιες υπηρεσίες έχοντας μελετήσει σε βάθος το πρόβλημα που ταλανίζει επί σειρά ετών την περιοχή, έχει καταλήξει στον σχεδιασμό της εν λόγω πρότασης καθώς επιθυμεί να
διαμορφώσει το αστικό περιβάλλον με το απαραίτητο φυτικό υλικό σε συνδυασμό με τον κατάλληλο εξοπλισμό, προσθέτοντας με αυτόν τον τρόπο νέους πνεύμονες πρασίνου και εκσυγχρονίζοντας ταυτόχρονα τις υπό παρέμβαση περιοχές
Η παρούσα μελέτη στοχεύει στην επίτευξη σημαντικής αύξησης του πρασίνου σε χώρους του Δήμου με την προσθήκη του κατάλληλου αρδευτικού τους δικτύου και του συστήματος τηλεελέγχου της άρδευσης, όπου αυτό κρίνεται απαραίτητο, την προσθήκη των απαραίτητων
υλικών ώστε να γίνεται πιο εφικτή η ικανοποίηση των αυξημένων αναγκών του Δήμου Φυλής για την βελτίωση του αστικού μικροκλίματος και την μείωση του περιβαλλοντικού του αποτυπώματος. Ταυτόχρονα η αναβάθμιση του υφιστάμενου αρδευτικού δικτύου, με σύστημα τηλεελέγχου και τηλεχειρισμού άρδευσης καθώς και τα υλικά του αρδευτικού δικτύου δύνανται να συμβάλουν αισθητά στην εξοικονόμηση ενέργειας και ύδατος. Επιπρόσθετα ο αστικός εξοπλισμός και τα όργανα που έχουν επιλεγεί χαρακτηρίζονται από
ποικιλία δραστηριοτήτων, ώστε να προσφέρονται εναλλακτικές δυνατότητες για ανάπαυση, παιχνίδι, δημιουργικότητα και εκπαίδευση, για κάθε ηλικιακή ομάδα
Σκοπός της ανάπλασης που σχεδιάζει η αρμόδια υπηρεσία είναι η ανάσχεση της κλιματικής αλλαγής και η βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των δημοτών. Οι υπηρεσίες του Δήμου, κατόπιν εμπεριστατωμένης έρευνας και καταγραφής των αναγκών του Δήμου και τις εκτιμήσεις
του προβλεπόμενου αποτελέσματος από την παρούσα παρέμβαση, σχεδιάζει την προμήθεια φυτών (δένδρων, θάμνων και άλλου φυτικού υλικού, καθώς και σχετικού εξοπλισμού όπως πετάσματα καθοδήγησης ριζών για τις περιπτώσεις φύτευσης δένδρων κοντά σε αγωγούς ή φρεάτια στους δρόμους κ.τ.λ.) τα οποία θα εκτείνονται σε κεντρικούς δρόμους, στο μονοπάτι του Μόρνου και σε επιλεγμένες πλατείες, προκειμένου να αυξηθούν σημαντικά οι πνεύμονες πρασίνου του Δήμου.