II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:Referensnummer: 2022-000390
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod71319000 Sakkunnig juridisk hjälp
II.1.4)Kort beskrivning:
Bengtsfors kommun, Dals-Eds kommun, Färgelanda kommun och Melleruds kommun upphandlar juridiska konsulttjänster. Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommuns löpande behov av konsulttjänster inom nedan områden genom avrop när ett behov uppstår. Bengtsfors kommun samordnar upphandlingen.
Upphandlingen avser juridiska konsulter inom 8 olika konsultområden:
1. Arbetsrätt
2. Kommunalrätt
3. Fastighets-, hyres- och entreprenad rätt
4. Skadeståndsrätt
5. Offentlig upphandling
6. Bolagsjuridik för kommunala bolag
7. Socialrätt
8. Miljörätt
Vi garanterar inga volymer vad gäller avrop av konsulttjänster.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 2 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2)Beskrivning
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 1
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)71319000 Sakkunnig juridisk hjälp
79100000 Juridiska tjänster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Juridisk konsulthjälp i de fyra Dalslandskommunerna Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda och Mellerud.
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 2
II.2.1)Benämning på upphandlingen:
Fastighets-, hyres-, och entreprenad rätt
Del nr: 3
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 4
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 5
Bolagsjuridik för kommunala bolag
Del nr: 6
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 7
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 8
Kort beskrivning