II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΝΕΟΦΥΩΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΣΤΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΕΥΡΕΣΙΤΕΧΝΙΑΣ
II.1.2)CPV-Code Hauptteil73220000 Beratung im Bereich Entwicklung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Η Σύμβαση έχει ως αντικείμενο την ενίσχυση των υπηρεσιών που το κράτος παρέχει στις επιχειρήσεις, με έμφαση στις νεοφυείς και τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Αντικείμενό της είναι η παροχή υποστήριξης από τον ΟΒΙ προς τις νεοφυείς και τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, και ιδιαίτερα σε αυτές που προσανατολίζονται στην καινοτομία, στην κατοχύρωση ευρεσιτεχνίας, η οποία νομικά κατοχυρώνει την τεχνική ή άλλη πνευματική τους ιδιοκτησία.Το αντικείμενο της Σύμβασης χωρίζεται σε 3 τμήματα (lots):
Τμ 1:Διεξαγωγή μελετών (Αναφορές Ευρεσιτεχνίας - Landscape Reports) για την υποστήριξης της ευρεσιτεχνίας
Τμ 2:Υποστήριξη της Υπηρεσίας στην παροχή υπηρεσιών πληροφόρησης και υποστήριξης ευρεσιτεχνίας
Τμ 3:Ενέργειες δημοσιότητας
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 1 898 874.19 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
Maximale Anzahl an Losen, die an einen Bieter vergeben werden können: 3
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Τμήμα Α (Ενέργεια 1) Μελέτες (Αναφορές Ευρεσιτεχνίας - Landscape Reports) για την υποστήριξης της ευρεσιτεχνίας
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)73220000 Beratung im Bereich Entwicklung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Αντικείμενο του Τμήματος Α είναι η εκπόνηση «αναφορών ευρεσιτεχνίας» σε έξι τομείς τεχνολογικής και βιομηχανικής δραστηριότητας που φαίνεται να αποτελούν τα νέα και αναδυόμενα πεδία δραστηριοποίησης των οικονομικών φορέων διεθνώς. Οι αναφορές αυτές, με τις ειδικές και ποσοτικές πληροφορίες, και τη συνακόλουθη ανάλυση που θα παράσχουν, θα αποτελέσουν σημαντικά εργαλεία χάραξης στρατηγικής τόσο στους οικονομικούς φορείς όσο και, κατ’ εξοχήν, σε θεσμικούς φορείς διαμόρφωσης τεχνολογικής πολιτικής της Χώρας. Οι τομείς τεχνολογικής και βιομηχανικής δραστηριότητας για τους οποίους θα συνταχθούν οι «Αναφορές Ευρεσιτεχνίας», και τα αντίστοιχα παραδοτέα του Τμήματος Α’ είναι τα εξής:
• Έξυπνα Ηλεκτρικά Δίκτυα (Smart Grids)
• Βελτίωση Ενεργειακής Απόδοσης σε Κτίρια
• Μέσα Αποθήκευσης Ηλεκτρικής Ενέργειας Οχημάτων
• Εναλλακτικές Μορφές Ενέργειας από Θαλασσίους Πόρους
• Διαδίκτυο των Πραγμάτων (Ιnternet of things)
• Βιολογικά Συστήματα για τη Βιώσιμη Παραγωγή Τροφίμων (Agriscience)
Τμήμα Β (Ενέργεια 2) Υποστήριξη της Υπηρεσίας στην παροχή υπηρεσιών πληροφόρησης και υποστήριξης ευρεσιτεχνίας
Los-Nr.: 2
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)72224000 Beratung im Bereich Projektleitung
Αντικείμενο του Τμήματος Β είναι η οργάνωση και υποστήριξη της παροχής υπηρεσίας υποστήριξης του ΟΒΙ προς τις μικρομεσαίες και νεοφυείς επιχειρήσεις για την υποβολή προτάσεως ευρεσιτεχνίας και της προετοιμασίας των σχετικών φακέλων, καθώς και της διευρεύνησης της σκοπιμότητας της ενέργειας αυτής. Με τον τρόπο αυτόν, οι μικρομεσαίες και νεοφυείς επιχειρήσεις θα ενθαρρυνθούν έμπρακτα στην κατοχύρωση και εκμετάλλευση των καινοτομιών τους, και θα ενισχυθεί η στροφή των επιχειρήσεων αυτών προς την καινοτομία. Επιπλέον, η διενέργεια «Αναφορών Ευρεσιτεχνίας» από τον ΟΒΙ θα παράσχει σημαντικά εργαλεία για τον προσανατολισμό της τεχνολογικής πολιτικής της χώρας αλλά και της στρατηγικής των επιχειρήσεων σε νέους, αναδυόμενους τομείς τεχνολογικής και οικονομικής δραστηριότητας.
Τμήμα Γ (Ενέργεια 3) Ενέργειες Δημοσιότητας
Los-Nr.: 3
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)79340000 Werbe- und Marketingdienstleistungen
Το φυσικό αντικείμενο του Τμήματος αφορά τις ενέργειες δημοσιότητας για το Υποέργο, κατ’ εξοχήν εξυπηρετεί τη διάδοση της διαθεσιμότητας της υπηρεσίας αυτής, έτσι ώστε να υπάρξει η μέγιστη εκμετάλλευση και απόδοσή της. Εμπεριέχονται ενέργειες δημοσιότητας για την προβολή και διάχυση αποτελεσμάτων αυτής. Στις ενέργειες αυτές εντάσσονται η διοργάνωση ημερίδων, οι δημοσιεύσεις στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο, η δημιουργία και διαχείριση ειδικών λογαριασμών στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, η δημιουργία προωθητικού υλικού π.χ. μικρής διάρκειας οπτικοακουστικό υλικό για διάχυση μέσω κοινωνικής δικτύωσης κ.ά.
Η προβολή της πράξης αναμένεται να είναι ευρεία και να οδηγήσει στην αντίστοιχη εκμετάλλευση των παρεχομένων, στο πλαίσιό της, υπηρεσιών που προάγουν την καινοτομία.
Τα χαρακτηριστικά κάθε ενέργειας δημοσιότητας παρουσιάζονται ακολούθως:
Επικοινωνιακός Οδηγός
Εγκατάσταση εργαλείων marketing στο site του Φορέα
Εκδόσεις Έντυπου υλικού
Αφίσες
Δημιουργία προωθητικού υλικού (π.χ. videos και μικρής διάρκειας οπτικοακουστικό υλικό για διάχυση μέσω κοινωνικής δικτύωσης)
Δημοσιεύσεις στον τύπο
Internet campaign
Ημερίδες με δυνατότητα livestreaming