Dienstleistungen - 271590-2022
Ελλάδα-Καλλιθέα Αττικής: Τεχνικές μελέτες
2022/S 098-271590
Προκήρυξη διαγωνισμού μελετών
Νομική βάση:
Οδηγία 2014/24/ΕΕ
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΜΕΛΕΤΩΝ ΑΝΤΙΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΡΑΝΩΝ ΡΕΜΑΤΩΝ ΕΤΟΥΣ 2021
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV
71335000 Τεχνικές μελέτες
II.2)Περιγραφή
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Εκπόνηση μελετών σταθεροποίησης ή/και αποκατάστασης των πρανών σε ρέματα αρμοδιότητας της Περιφέρειας Αττικής, τα οποία έχουν υποστεί διάβρωση ή/και κατάπτωση και απαιτείται άμεση επέμβαση για λόγους επικινδυνότητας, επειδή ευρίσκονται πλησίον οδών ή κατοικιών, και για λόγους αποκατάστασης της υδραυλικής λειτουργίας του ρέματος, ώστε να μην δημιουργούνται πλημμυρικά προβλήματα. Δεν αφορούν σε έργα διευθέτησης ρέματος και είναι μικρής κλίμακας και έκτασης.
Σκοπός των μελετών που θα εκπονηθούν είναι να δημοπρατούνται άμεσα τα αντίστοιχα έργα ή να εντάσσονται σε εργολαβίες που είναι σε εξέλιξη, ώστε να υλοποιούνται τα αντίστοιχα έργα και να αίρεται η επικινδυνότητα στο συγκεκριμένο σημείο επέμβασης αλλά και στην ευρύτερη περιοχή. Τα ρέματα για τα οποία θα εκπονηθούν μελέτες καθορίζονται από τη Διευθύνουσα Υπηρεσία (Δ.Υ) και είναι τα κάτωθι:
Ρέμα Πεντέλης-Χαλανδρίου, Δήμος Αμαρουσίου, Δήμος Χαλανδρίου και Δήμος
Μελισσίων-Πεντέλης
Ρέμα Ποδονίφτη, Δήμος Νέας Φιλαδέλφιας-Νέας Χαλκηδόνας
Ρέμα Φασιδέρη-Άνοιξη Αττικής.
Ασωπός Ποταμός, Ωροπός Αττικής
Ρέμα Βαρυμπόμπης, Δήμος Αχαρνών
Ρέμα Χελιδονούς, Δήμος Κηφισιάς
Κηφισός, Δήμος Αγίων αναργύρων-Ιλίου
Ρέμα προφήτη Δανιήλ, Δήμος Αθηναίων-Ταύρου
Ρέμα Γιαμπουρλά, Δήμος Φιλαδέλφιας
και σε οποιοδήποτε ρέμα στα διοικητικά όρια της Περιφέρειας Αττικής προκύψει ανάγκη, λόγω επικινδυνότητας για άμεση παρέμβαση.