Meddelande för ändringar eller ytterligare uppgifter
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:Referensnummer: KSUH22/12
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Ekerö kommun genomför tillsammans med AB Ekerö Bostäder en upphandling av bevakningstjänster och störningsjour.
Upphandlingen avser utförande av bevakningstjänster åt Ekerö kommun samt störningsjour åt AB Ekerö Bostäder. I huvudsak genomförs uppdraget genom rondering av kommunens fastigheter med två (2) områdesbilar.
En stor och viktig del i uppdraget är att bedriva socialt brottsförebyggande arbete och att etablera lokala kontakter med ungdomar/unga vuxna i syfte att bygga upp ett förtroende och en ömsesidig respekt mellan unga och vuxna. Områdesbilarna har också en viktig uppgift att tillsammans med polisen avdramatisera och normalisera förhållandet mellan ungdomar/unga vuxna och uniformerade yrkesgrupper.
271752-2022 - ÄndringSverige-Ekerö: Undersöknings- och säkerhetstjänster
Rättelse
Tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: KSUH22/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
II.1.4.
Kort beskrivning