Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
WebGIS (Geografisk Informations system) - indgået jf. retningslinjer på SKI rammeaftale 02.19 - SaaS Cloud
II.1.2)CPV-Code Hauptteil72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
WebGIS løsning
Leveringsaftalen er indgået iht. de i rammeaftalen SKI 02.19 - SaaS-Cloud - retningslinjer, herunder FORM/STORM forretningsdækning og servicekapacitet, samt ordregivers behov til kommende løsning.
Grundlaget for leverandørvalg, er sket på baggrund af nedennævnte:
- FORM/STORM
- Behovsopgørelse til kommende løsning
- Prisniveau
FORM (nummer):
Y52 - Fysisk Planlægning og Geodata
Hovedområde:
Fysisk Planlægning
Opgaveområde:
- 52.10.06 Kommuneplanlægning og Lokalplanlægning
- 52.10.03 Landsplanlægning og regional udviklingsplanlægning
Efter indgivelse af relevante FORM-niveauer, findes der alene èn potentiel leverandør på SKI-Rammeaftalen der initielt kan tilbyde en service, der kan dække opgaveområderne/behovsopgørelse.
Se nærmere beskrivelse til tjenesteydelsens art, som er gengivet i pkt. II.2.4.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)72200000 Softwareprogrammierung und -beratung
72240000 Systemanalyse und Programmierung
72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste
72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software
72300000 Datendienste
72416000 Anbieter von Anwendungen
72510000 Mit der Datenverarbeitung verbundene Verwaltungsdienste
72514000 Verwaltung von Computeranlagen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Behovsopgørelse til kommende WebGIS-Løsning:
• WebGIS skal kunne bruges til at søge i data, præsentere data, kort- og registerinformation, samt kunne anvendes som et arbejdsredskab, for sagsbehandler og kommunen, der kan producere/digitalisere relevant data i en browser
• WebGIS Løsningen skal minimum indeholde følgende funktionaliteter:
o Navigation
o Adresse- og matrikelsøgning
o Kortudskrift
o Vise koordinater
o Tilpasse kort
o Mål af afstand samt areal
o Skitsetegninger
o Anvendelse af arbejdsgeometri