Νομική βάση:
Οδηγία 2014/24/ΕΕ
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Προς τον Ευρωπαϊκό Διαδικτυακό Κόμβο Ευφυίας — Ευρωπαϊκό Σύστημα Συλλογής και Ανάλυσης Δεδομένων Επιγραμμικών Δημοσιεύσεων Θέσεων Εργασίας (WIH-OJA - Web Intelligence Hub-Online Job Advertisement)
Αριθμός αναφοράς: AO/DSL/VKVET-JBRAN/WIH-OJA/002/20
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Από το 2016, το Cedefop (Ευρωπαϊκό Κέντρο για την Ανάπτυξη της Επαγγελματικής Κατάρτισης) αναπτύσσει ένα σύστημα για συλλογή, επεξεργασία και ανάλυση επιγραμμικών δημοσιεύσεων θέσεων εργασίας. Η εν λόγω πρόσκληση προβλέπει την υιοθέτηση, τη συντήρηση και την περαιτέρω ανάπτυξη του συστήματος παραγωγής δεδομένων και των μερών του για την περίοδο 2020-2024, με στόχο την πλήρη εφαρμογή του εντός του Ευρωπαϊκού Κέντρου Αξιόπιστων Έξυπνων Στατιστικών και του Διαδικτυακού Κόμβου Ευφυίας. Για να ανοίξει ο δρόμος για τη δημιουργία του Ευρωπαϊκού Κέντρου Αξιόπιστων Έξυπνων Στατιστικών και του Διαδικτυακού Κόμβου Ευφυίας (WIH), το Cedefop και η Eurostat αποφάσισαν να ενώσουν πόρους και εμπειρογνωμοσύνη.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 3 000 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Κατά την εκπλήρωση της αποστολής τους, το Cedefop και η Eurostat αποσκοπούν στη χρησιμοποίηση όλων των διαθέσιμων πηγών δεδομένων, συμπεριλαμβανομένων των αναδυόμενων ψηφιακών. Προκειμένου να ενώσουν τις δυνάμεις τους στην διερεύνηση και τη χρήση των νέων πηγών δεδομένων, ειδικά τα δεδομένα επιγραμμικών δημοσιεύσεων θέσεων εργασίας είναι ζωτικής σημασίας για την παροχή έγκαιρων και σχετικών στατιστικών στοιχείων και μια βάση γνώσεων σχετικά με τις απαιτήσεις δεξιοτήτων. Αυτή η πρόσκληση υποβολής προσφορών προκηρύσσεται ως διοργανική διαδικασία με το Ευρωπαϊκό Κέντρο για την Ανάπτυξη της Επαγγελματικής Κατάρτισης («Cedefop») ως η «επικεφαλής αναθέτουσα αρχή» και τη Eurostat ως η «συμμετέχουσα αναθέτουσα αρχή». Η εν λόγω διαδικασία σύναψης συμβάσεων πρέπει να οδηγήσει σε υπογραφή μιας ενιαίας σύμβασης-πλαίσιο που θα υπογραφεί από το Cedefop για λογαριασμό του και για λογαριασμό της Eurostat. Και τα δύο θεσμικά όργανα φέρουν από κοινού και εις ολόκληρον ευθύνη έναντι του αντισυμβαλλομένου για την εκπλήρωση των υποχρεώσεών τους που απορρέουν από τη σύμβαση (υπογραφή εντύπων παραγγελίας και/ή συγκεκριμένων συμβάσεων και έκδοσης τιμολογίων). Ο στόχος αυτής της πρόσκλησης είναι να διατηρήσει και να αναπτύξει περαιτέρω το σύστημα παραγωγής δεδομένων (DPS - data production system) που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του έργου 2017-2020 και να το μετατρέψει σε συνεχή και αδιάκοπη ροή δεδομένων και επακόλουθη ανάλυση. Σήμερα το DPS καλύπτει όλα τα κράτη μέλη της ΕΕ και το Ηνωμένο Βασίλειο. Για την παροχή δεδομένων πέραν της σημερινής ΕΕ, απαιτείται το σύστημα να επεκταθεί ώστε να καλύπτει όλες τις χώρες του Ευρωπαϊκού Στατιστικού Συστήματος (ESS - European Statistical System). Το DPS θα αναπτυχθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνει μια κεντρική συνιστώσα του WIH. Ως εκ τούτου, τα έργα περιλαμβάνουν επίσης την διερεύνηση άλλων διαδικτυακών δεδομένων, βασιζόμενα στην εμπειρία που αποκτήθηκε με τις επιγραμμικές δημοσιεύσεις θέσεων εργασίας.
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Towards the European Web Intelligence Hub — European System for Collection and Analysis of Online Job Advertisement Data (WIH-OJA)
II.1.2)Main CPV code73000000 Research and development services and related consultancy services
II.1.4)Short description:
Since 2016, Cedefop has been developing a system for collecting, processing and analysing online job advertisements. This call foresees adoption, maintenance and further development of the data production system and its parts for the 2020-2024 period, aiming at full implementation within the European Trusted Smart Statistics Centre’ Web Intelligence Hub. To pave the way for setting up of the European Trusted Smart Statistics Centre and its Web Intelligence Hub, Cedefop and Eurostat have decided to join resources and expertise.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 3 000 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
In fulfilling their mission, Cedefop and Eurostat aim at using all available data sources including the emerging digital ones. To join efforts in exploring and using the new data sources, especially the online job advertisement data are crucial for providing timely and relevant statistics and a knowledge base on skills’ demands. This call for tenders is therefore being launched as an interinstitutional procurement, with the European Centre for the Development of Vocational Training (‘Cedefop’) as ‘Leading Contracting Authority’ and Eurostat as ‘Participating Contracting authority’. This procurement procedure shall lead to the signature of a single framework contract signed by Cedefop on its behalf and behalf of Eurostat. Both institutions shall assume joint and several liability towards the contractor for meeting their obligations resulting from the contract (signature of Order Forms and/or Specific Contracts and invoicing). The objective of this call is to maintain and develop further the DPS developed under the 2017-2020 project and translate it into continuous and uninterrupted data flow and subsequent analysis. Currently, the DPS covers all EU Member States and the United Kingdom. To provide data beyond current EU, it is required that the system will be extended to cover all countries of European Statistical System (ESS). DPS will be developed in the way to become a central component of the WIH. Thus, the works also include the exploration of other web data, building on the experience obtained with online job advertisements.