Szolgáltatások - 275292-2023
Magyarország-Budapest: Autópálya-üzemeltetési szolgáltatások
2023/S 089-275292
Tájékoztató a szerződés módosításáról
Szerződés/koncesszió módosítása az érvényességi ideje alatt
Jogalap:
2014/23/EU irányelv
II.1)A beszerzés mennyisége
II.1.1)Elnevezés:
Gyorsforg.úthál.fejleszt.,felújít.,üzem.,fenntart.
Hivatkozási szám: EKR000645412021
II.1.2)Fő CPV-kód
63712200 Autópálya-üzemeltetési szolgáltatások
II.2)Meghatározás
II.2.1)Elnevezés:
II.2.2)További CPV-kód(ok)
71311220 Autópálya-mérnöki szolgáltatások
45233110 Autópálya építése
45233139 Autópálya-karbantartás
45233210 Autópálya burkolása
66120000 Beruházási banki és kapcsolódó szolgáltatások
66122000 Vállalatfinanszírozási és vállalkozói tőkebiztosítási szolgáltatások
71240000 Építészeti, mérnöki és tervezési szolgáltatások
71320000 Mérnöki tervezési szolgáltatások
II.2.4)A közbeszerzés ismertetése a szerződéskötés időpontjában:
Az adatokat l. a 2022/S 111-314006 sz hird. II.2.4. pontjában. A mező tartalma a hird. karakterkorlátozása okán a mód. ismertetésére és indoklására kerül felhasználásra (VII.2.1. és VII.2.2. pontok tartalma).
I.A 120/2023 (IV.5.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Korm. rend) összefüggő módosítások a Kbt.141.§ (4) bek c) pontja alapján
ca)
A felek 2022. május 17. napján kötöttek szerződést (a továbbiakban: Szerződés). A Korm. rend szerint a közfeladat- és közszolgáltatási jogviszonyok alanyai - a Korm. rend-ben körülírt megváltozott körülmények között is - kötelesek a közfeladat és közszolgáltatás ellátását akár oly módon is biztosítani, hogy lehetővé teszik a közfeladat és közszolgáltatás részenként való ellátását. Ezen cél érdekében szerződésmódosítással is élni lehet. A Szerződés a Korm. rend hatálya alá tartozik, rendelkezéseit a Szerződés vonatkozásában is alkalmazni kell. A Korm. rendeletben körülírt körülmények szükségessé teszik a Szerződés módosítását, a közfeladat részenként való ellátásának a biztosítását, és a finanszírozási keretfeltételek ennek megfelelő módosítását. A fentiekre tekintettel a módosítás bevezeti a Részleges Meghiúsulás intézményét [34.4.1, 34.11] a Részleges Meghiúsulással kapcsolatos orvoslási és visszavételi eljárásokra vonatkozó - tekintve a részlegességet - rövidebb határidők mellett. A módosítás lehetővé teszi a Finanszírozási Mentesítő Események alkalmazásának Útszakaszonként történő lehetővé tételét [6.2.4.], s ezzel együtt 18 hónapra rövidül az Elhúzódó Finanszírozási Mentesítő Esemény időtartama is [31.9.1], tekintettel arra, hogy a Korm.rend-ben is meghatározott kötelezettség teljesítése a Részleges Meghiúsulás szabályainak minél hatékonyabb és gyorsabb alkalmazását teszik szükségessé. Törlésre kerül a 31.9.1 b) pont, mivel a Részleges Meghiúsulás lehetővé tételével az Elhúzódó Finanszírozási Mentesítő Esemény miatti felmondás is kizárólag az érintett Útszakasz(ok)ra vonatkozik, így szükséges a definíció átdolgozása a szerződéses jogkövetkezmény arányosságának biztosítása érdekében. A Részleges Meghiúsulás intézményének alkalmazhatósága miatt a Közvetlen Helyreállítási Időszak időtartama is lerövidült [Közvetlen Helyreállítási Időszak definíciója - 1.1 pont], valamint pontosításra került a Megszűnés Napját megállapító jegyzőkönyv időbelisége [37.7]. A Részleges Meghiúsulás intézményéhez és a finanszírozási keretrendszer indokolt módosításához szükségszerűen kapcsolódik az adóstárs fogalmának értelmező rendelkezése [1.2.10.]. Ennek a szükségességét a Részleges Meghiúsulással kapcsolatban az támasztja alá, hogy a Koncesszióköteles Tevékenységben megtestesülő állami feladatok részenként történő ellátásának lehetővé tételében a finanszírozhatóság kulcsszerepet játszik, különösen a Korm.rend-ben is hivatkozott előre nem látható gazdasági környezetben, ezért a Finanszírozási Megállapodások körében szükséges tisztázni, hogy milyen pénzügyi és jogi kapcsolatot követel meg a Szerződés a Fejlesztési Közreműködő Finanszírozási Megállapodásai körében a Koncesszortól, illetve a Koncessziós Társaságtól. A Részleges Meghiúsulás alkalmazása, a Korm,rend által elvárt részenként történő feladatellátáshoz szükséges keretek megteremtése során megnövekedett jelentőségűvé válnak az eltérő Útszakaszokhoz kötődő, önálló Finanszírozási Megállapodások eltérő, speciális kondíciói. Ennek megfelelően a Részleges Meghiúsulás intézményéhez és a finanszírozási keretrendszer indokolt módosításához szintén szükségszerűen kapcsolódik, hogy a felmondási kifizetések alapjául szolgáló devizanemre vonatkozó szabály is részletező pontosításra került. [35.5.4 pont]. Szintén a Finanszírozási Megállapodások megnövekedett jelentőségének a témakörben emelendő ki a beszámítási jog olyan értelmű pontosítása, hogy a jogosulton a Közvetlen Szerződés létrejötte esetén az adott követelés tekintetében eljáró Ügynök Bank (vagy kinevezése esetén Koordinációs Ügynök) is értendő [35.6 és 39.5]. A Részleges Meghiúsulás intézményéhez és a Korm.rend által az állami feladatok részenként történő teljesítésének lehetővé tétele során is alkalmazni rendelt arányos ráfordítások és a közpénzekkel való hatékony és felelős gazdálkodás elvéhez szükségszerűen kapcsolódó módosítás jelenik meg a megszűnés esetén az Államot terhelő kifizetési határidőket és a kifizetések eljárási rendjét szabályozó mechanizmus módosításában. A módosítás lényege szerint a Koncessziós Szerződés Részleges Lehetetlenülése, Részleges Meghiúsulása vagy a teljes Koncessziós Szerződés idő előtti megszűnése esetén alkalmazandó elszámolás keretében fizetendő összegek megfizetésére a Koncesszióba Adó akként vállal kötelezettséget, hogy a fizetendő összes kifizetést a (i) Felmondási Értesítés másik Fél részére történő kézbesítésének, vagy (ii) a Felmondási Értesítés joghatásai automatikus beálltát, vagy (iii) Részleges Lehetetlenülés esetén annak hatályosulása napját követő 750 napon belül teljesíti. Ez a határidő az eredeti, többlépcsős kifizetési rendelkezések utolsó, leghosszabb határidőt tartalmazó lépcsőjéhez igazodó határidőhöz igazítja az Állam számára egyszerűbb, akár az első Részleges Meghiúsulástól számított 750 napon belül bekövetkező további Részleges Meghiúsulások esetén is könnyebben kezelhető, egyetlen határidő-megállapítási mechanizmust tartalmazó szabályt [34.13.1,34.13.2, 34.13.4, 35.4 és 35.5 pont]. A 10. sz. melléklet [1.1, 1.2., 2.1] kiegészítésre került a Részleges Meghiúsulás esetén irányadó, Útszakaszokra arányosított Térítés szabályaival. A Szerződés teljesítése ellenértékét képező, RÁD- és RÁASZD-alapú finanszírozás egyensúlyának megtartásához és a Szerződés teljes műszaki tartalma teljesítéséhez - a Korm.rend szabta keretek között - továbbra is fűződő állami érdek védelme, valamint ezzel összefüggésben a Részleges Meghiúsulás szabályaival történő visszaélésszerű joggyakorlás megakadályozása érdekében több garanciális szabály is beépítésre kerül a Szerződésbe. Így a Koncesszióba Adó kizárólagos döntése, hogy a részleges felmondás hatálya kizárólag az érintett Útszakaszra vagy Útszakaszokra, vagy az érintett Útszakaszt vagy Útszakaszokat magukba foglaló Üzemeltetési Egységbe vagy Üzemeltetési Egységekbe tartozó valamennyi Útszakaszra terjed ki [31.9.3, 34.4.2, 34.7.3, 34.10.2, 34.11, 38.1 pont]. Ehhez kapcsolódóan kerül bevezetésre a Koncesszor Mulasztásán alapuló Részleges Meghiúsulás a progresszív - vagyis az elsőt követő minden további Részleges Meghiúsulás esetén meghatározott mértékben emelkedő - Részleges Meghiúsulási Kötbér [38.1.6-38.1.8 pont], továbbá rögzítésre kerül, hogy Részleges Meghiúsulás esetén a Koncesszióba Adó kötbért meghaladó kárainak megtérítését a mindenkor hatályos jogszabályok szerint követelheti a Koncesszortól [38.1.9 pont]. (folyt. VI.3.pontban)