Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Rammekontrakt vedrørende tjenesteydelser i forbindelse med vedligeholdelse af analyseinstrumenter i forskningslaboratorier: Perkin Elmer-instrumenter (Ispra).
Sagsnr.: JRC/IPR/2017/F.5/0044/OC.
II.1.2)Hoved-CPV-kode50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
II.1.4)Kort beskrivelse:
Denne udbudsbekendtgørelse har til formål at indgå en rammekontrakt vedrørende tjenesteydelser i forbindelse med vedligeholdelse af forskellige typer analyseinstrumenter, der anvendes i forskningslaboratorier på JRC's anlægsområde i Ispra.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 420 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Base giuridica:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Contratto quadro per la prestazione di servizi di manutenzione per strumenti analitici in laboratori scientifici: strumenti Perkin Elmer (Ispra).
Numero di riferimento: JRC/IPR/2017/F.5/0044/OC.
II.1.2)Codice CPV principale50000000 Servizi di riparazione e manutenzione
II.1.4)Breve descrizione:
Scopo del presente bando di gara è concludere un contratto quadro per la prestazione di servizi di manutenzione per diverse categorie di strumenti attualmente in uso presso i laboratori scientifici del JRC di Ispra.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 420 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari50000000 Servizi di riparazione e manutenzione
II.2.4)Descrizione dell'appalto: