Podstawa prawna zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki - art. 67 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 29.1.2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2018 r., poz.1986 ze zm).
Zgodnie z tym przepisem zamawiający, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1-3a ustawy Pzp (takim zamawiającym jest SGH w Warszawie) może udzielić zamówienia z wolnej ręki osobie prawnej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
a) zamawiający sprawuje nad tą osobą prawną kontrolę, odpowiadającą kontroli sprawowanej nad własnymi jednostkami, polegającą na dominującym wpływie na cele strategiczne oraz istotne decyzje dotyczące zarządzania sprawami tej osoby prawnej; warunek ten jest również spełniony, gdy kontrolę taką sprawuje inna osoba prawna kontrolowana przez zamawiającego w taki sam sposób,
b) ponad 90 % działalności kontrolowanej osoby prawnej dotyczy wykonywania zadań powierzonych jej przez zamawiającego sprawującego kontrolę lub przez inną osobę prawną, nad którą ten zamawiający sprawuje kontrolę, o której mowa w lit. a,
c) w kontrolowanej osobie prawnej nie ma bezpośredniego udziału kapitału prywatnego.
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że nad założoną w dniu 19.3.2019 r. spółką SGH Serwis sp. z o.o., Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (Zamawiający) sprawuje kontrolę odpowiadającą kontroli sprawowanej nad własnymi jednostkami jako właściciel (100 % udziałów), polegającą na dominującym wpływie na cele strategiczne oraz istotne decyzje dotyczące zarządzania sprawami tej osoby prawnej. Zamawiający ma zapewnioną szeroką możliwość skutecznego oddziaływania na kontrolowaną spółkę, a przejawem tej kontroli jest m.in. udział przedstawicieli instytucji zamawiającej w organach decyzyjnych powołanej spółki. Określenie celów strategicznych spółki zostało określone w umowie spółki w par. 2 zgodnie z który celem spółki jest prowadzenie działalności związanej z obsługa Zamawiającego, a przedmiotem dzielności jest m.in. świadczenie usług ochroniarskich, utrzymania czystości.
Druga z przesłanek warunkujących możliwość udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki, również została spełniona. W związku z tym, że jest to spółka nowoutworzona do zastosowanie znajdzie art. 67 ust. 9 ustawy Pzp. Zgodnie z tym przepisem: „W przypadku gdy ze względu na dzień utworzenia lub rozpoczęcia działalności przez osobę prawną lub zamawiającego lub reorganizację ich działalności dane dotyczące średniego przychodu za 3 lata poprzedzające udzielenie zamówienia są niedostępne lub nieadekwatne, procent działalności, o którym mowa w ust. 1 pkt 12 lit. b, pkt 13 lit. b, pkt 14 lit. b i pkt 15 lit. c, ustala się za pomocą wiarygodnych prognoz handlowych”. Z celu założenia spółki wynika, że podstawowa jej działalność będzie dotyczyć obsługi zamawiającego, a zatem prognozowana jest, że ponad 90 % działalność będzie dotyczyć wykonywania zadań powierzonych przez Zamawiającego.
W spółce SGH Serwis p. z o.o. kontrolowanej przez SGH nie ma bezpośredniego udziału kapitału prywatnego.