Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2020/S 115-280207
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af BPU stationer, broer og fri strækning, Rg-Vo
Sagsnr.: S04, BPU Rg-Vo
II.1.2)Hoved-CPV-kode45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
I overensstemmelse med reglerne i direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 (Forsyningsvirksomhedsdirektivet) og i henhold til Banedanmarks kvalifikationsordning 2016/S 240-437945, ”Kvalifikationsordning for entreprenørvirksomheder” har Banedanmark udbudt kontrakt for hovedentreprisen DO2ELEK04-BPU stationer, broer og fri strækning.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Kontrakten omfatter en samlet hovedentreprise for etablering af BPUområde
(Beskyttelses- og Potentialudligning), på Glumsø og Lundby stationer, 50 broer samt potentialudligning af apteringer på strækning 02 fra km 64 500 til km 118 100.