Bygge og anlæg - 280209-2023
Danmark-Sorø: Bygge- og anlægsarbejder
2023/S 092-280209
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Ambulancestationer Region Sjælland, entreprise D byggemodning, anlæg mm, hovedentreprise
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45000000 Bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Nærværende udbud udgør en delmængde af en samlet opgave, der omfatter etablering af syv nye ambulancestationer inklusiv befæstede og ubefæstede udearealer for Region Sjælland. Nærværende hovedentrepriseudbud omfatter byggemodning, etablering af byggeplads, anlægsarbejder, belægninger, landskab og fremføring af forsyninger til to ambulancestationer iht. kravene i det samlede udbudsmateriale. Tilsvarende arbejder for øvrige fem ambulancestationer er udbudt i entreprise C hhv. udbydes i entreprise E.
Projektet udbydes på baggrund af det samlede udbudsmateriale iht. udbudsdokumentlisten. Udbuddet omfatter to stationer på lokationerne:
Køgevej 2, 4640 Faxe
Kildemarksvej, 4760 Vordingborg
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 4 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45111291 Byggemodning
45216122 Anlæg af ambulancestationer
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Nærværende udbud udgør en delmængde af en samlet opgave, der omfatter etablering af syv nye ambulancestationer inklusiv befæstede og ubefæstede udenomsarealer for Region Sjælland. Hver station består overordnet af tre delsektioner hhv. garage, opholdsrum og hvilerum samt udearealer. Enheder til personophold for syv nye ambulancestationer, i alt ca. 2.800 m2 brutto samt garager for syv nye ambulancestationer, i alt ca. 1.800 m2 brutto er udbudt i andre entrepriser hhv. entreprise A og entreprise B. Byggemodning, etablering af byggeplads, anlægsarbejder, belægninger, landskab og fremføring af forsyninger for fem ambulancestationer er udbudt i entreprise C hhv. udbydes i entreprise E.
Nærværende udbud omfatter koordinering med Bygherren og andre entreprenører, koordinering af forsyninger, udførelse og aflevering byggemodning, etablering af byggeplads, anlægsarbejder, belægninger, landskab og fremføring af forsyninger til to ambulancestationer iht. kravene i det samlede udbudsmateriale.
Projektet udbydes på baggrund af det samlede udbudsmateriale iht. udbudsdokumentlisten.
Udbuddet omfatter 2 stationer på lokationerne:
IKøgevej 2, 4640 Faxe