II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Rammeaftale til undersøgelserne, der leverer videnskabelig rådgivning til støtte for den fælles fiskeripolitik i EU-farvande, undtagen Middelhavet og Sortehavet, i 2 partier.
Sagsnr.: EASME/EMFF/2018/011
II.1.2)Hoved-CPV-kode71241000 Gennemførlighedsundersøgelser, rådgivning, analyser
II.1.4)Kort beskrivelse:
Dette er et udbud i form af en offentlig procedure til indgåelsen af 1 multipel rammeaftale efter kaskadeprincippet pr. parti til, om undersøgelser, der leverer videnskabelig rådgivning til støtte for gennemførelsen af den fælles fiskeripolitik i:
— Parti 1: EU-farvande i Østersøen og Nordsøen
— Parti 2: EU's vestlige farvande i Atlanterhavet og EU's fjernområder.
For hvert parti vil der blive indgået 1 multipel rammeaftale efter kaskadeprincippet med maks. 3 valgte tilbudsgivere.
Det overordnede formål med disse multiple rammeaftaler er at give Europa-Kommissionen et fleksibelt redskab til at anmode om specifik og rettidig videnskabelig rådgivning vedrørende forvaltning af fiskeri eller andre specifikke tjenesteydelser efter behov, til levering af rådgivningen til støtte for den fælles fiskeripolitik i EU-farvande, inklusive tværgående spørgsmål, men undtagen specifikke spørgsmål i Middelhavet og Sortehavet, der dækkes af rammeaftale EASME/EMFF/2016/032.
De opgaver, der skal udføres af kontrahenten, er yderligere beskrevet i udbudsmaterialet i afsnit 1.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på maksimalt antal delkontrakter: 2
Maksimalt antal delkontrakter, der kan blive tildelt en tilbudsgiver: 2
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delkontrakt 1: Videnskabelig rådgivning til støtte for den fælles fiskeripolitik i EU-farvande i Østersøen og Nordsøen.
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)79000000 Forretningstjenesteydelser: forskrifter, markedsføring, rådgivning, rekruttering, trykning og sikkerhed
98362100 Støtte til maritim base
73210000 Konsulentvirksomhed inden for forskning
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Dette er et udbud i form af en offentlig procedure for indgåelse af en multipel rammeaftale efter kaskadeprincippet om undersøgelser, der leverer videnskabelig rådgivning til støtte for gennemførelsen af den fælles fiskeripolitik i:
— Parti 1: Østersøen og Nordsøen.
Rammeaftalen efter kaskadeprincippet vil blive indgået med højst 3 udvalgte tilbudsgivere.
Det overordnede formål for disse multiple rammeaftaler er at give Europa-Kommissionen et fleksibelt redskab til at anmode om specifik og rettidig videnskabelig rådgivning vedrørende forvaltning af fiskeri eller andre specifikke tjenesteydelser efter behov, til levering af rådgivningen til støtte for den fælles fiskeripolitik i EU-farvande i Østersøen og Nordsøen..
Parti 2: Videnskabelig rådgivning til støtte for den fælles fiskeripolitik i EU-farvande i Atlanterhavet og i EU's fjernområder.
Delkontraktnr.: 2
Det overordnede formål med disse multiple rammeaftaler er at give Europa-Kommissionen et fleksibelt redskab til at anmode om specifik og rettidig videnskabelig rådgivning vedrørende forvaltning af fiskeri eller andre specifikke tjenesteydelser efter behov, til levering af rådgivningen til støtte for den fælles fiskeripolitik i EU-farvande i Atlanterhavet og EU's fjernområder.
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Contrato marco para los estudios de asesoramiento científico en apoyo de la política pesquera común en aguas de la UE, excluyendo el Mediterráneo y el Mar Negro, en 2 lotes.
Número de referencia: EASME/EMFF/2018/011
II.1.2)Código CPV principal71241000 Estudio de viabilidad, servicios de asesoramiento, análisis
II.1.4)Breve descripción:
Se trata de una licitación en forma de procedimiento abierto para la celebración de un contrato marco múltiple en cascada por lote, para estudios que proporcionen asesoramiento científico en apoyo de la aplicación de la política pesquera común en:
- Lote 1: Báltico, aguas de la UE en el Mar del Norte,
- Lote 2: las aguas occidentales atlánticas de la UE y las regiones ultraperiféricas de la UE.
Para cada lote, se celebrará un contrato marco múltiple en cascada con un máximo de 3 licitadores seleccionados.
El objetivo general de estos contratos marco múltiples es proporcionar a la Comisión Europea una herramienta flexible para solicitar asesoramiento científico específico y oportuno para la gestión de la pesca u otros servicios específicos necesarios para la prestación de asesoramiento en apoyo de la política pesquera común en las aguas de la UE, incluidas las cuestiones transversales, pero excluyendo las cuestiones específicas en el Mediterráneo y el Mar Negro que están cubiertas por el contrato marco EASME/EMFF/2016/032.
Las tareas que el contratista llevará a cabo se describen con más detalle en el apartado 1 del pliego de condiciones.
II.1.5)Valor total estimadoValor IVA excluido: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: sí
Pueden presentarse ofertas para número máximo de lotes: 2
Número máximo de lotes que pueden adjudicarse a un único licitador: 2
II.2)Descripción
II.2.1)Denominación:
Lote 1: asesoramiento científico en apoyo de la política pesquera común en el Mar Báltico y las aguas de la UE en el Mar del Norte.
Lote nº: 1
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)79000000 Servicios a empresas: legislación, mercadotecnia, asesoría, selección de personal, imprenta y seguridad
98362100 Servicios de apoyo de bases marítimas
73210000 Servicios de consultoría en investigación
II.2.4)Descripción del contrato:
Se trata de una licitación en forma de procedimiento abierto para la celebración de un contrato marco múltiple en cascada, para estudios que proporcionen asesoramiento científico en apoyo de la aplicación de la política pesquera común en:
- Lote 1: Báltico, Mar del Norte.
El contrato marco múltiple en cascada se concluirá con un máximo de 3 licitadores seleccionados.
El objetivo general de este contrato marco múltiple es proporcionar a la Comisión Europea una herramienta flexible para solicitar asesoramiento científico específico y oportuno para la gestión de la pesca, u otros servicios específicos necesarios, para la prestación del asesoramiento en apoyo de la política pesquera común en las aguas de la UE del Mar Báltico y del Mar del Norte.
Lote 2: asesoramiento científico en apoyo de la política pesquera común en las aguas occidentales atlánticas de la UE y en las regiones ultraperiféricas de la UE.
Lote nº: 2
El objetivo general de este contrato marco múltiple es de proporcionar a la Comisión Europea una herramienta flexible para solicitar asesoramiento científico específico y oportuno para la gestión de la pesca, u otros servicios específicos necesarios, para la prestación del asesoramiento en apoyo de la política pesquera común en las aguas occidentales de la UE atlántica y en las regiones ultraperiféricas de la UE.
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Contratto quadro per gli studi che forniscono consulenza scientifica a sostegno della politica comune della pesca nelle acque dell'UE, esclusi il Mediterraneo e il Mar Nero, in 2 lotti.
Numero di riferimento: EASME/EMFF/2018/011
II.1.2)Codice CPV principale71241000 Studi di fattibilità, servizi di consulenza, analisi
II.1.4)Breve descrizione:
La presente è una gara d'appalto sotto forma di procedura aperta avente per oggetto la stipula di 1 contratto quadro multiplo a cascata per lotto, per gli studi che forniscono consulenza scientifica a sostegno dell'attuazione della politica comune della pesca (PCP) nel:
— lotto 1: acque dell'UE del Mar Baltico e del Mare del Nord,
— lotto 2: le acque occidentali atlantiche dell'UE e le regioni ultraperiferiche dell'UE.
Per ogni lotto, sarà concluso 1 contratto quadro multiplo a cascata con un massimo di 3 offerenti selezionati.
L'obiettivo generale di tali contratti quadro multipli consiste nel fornire alla Commissione europea uno strumento flessibile per richiedere consulenza scientifica specifica e tempestiva per la gestione della pesca o altri servizi specifici necessari e per fornire la consulenza a sostegno della PCP nelle acque dell'UE, comprese le questioni trasversali, ma escludendo questioni specifiche nel Mediterraneo e nel Mar Nero coperte dal contratto quadro EASME/EMFF/2016/032.
Gli incarichi che il contraente dovrà eseguire sono specificati nel dettaglio nel capitolato d'oneri, sezione 1.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: sì
Le offerte vanno presentate per numero massimo di lotti: 2
Numero massimo di lotti che possono essere aggiudicati a un offerente: 2
II.2)Descrizione
II.2.1)Denominazione:
Lotto 1: Consulenza scientifica a sostegno della PCP nelle acque dell'UE del Mar Baltico e del Mare del Nord.
Lotto n.: 1
II.2.2)Codici CPV supplementari79000000 Servizi per le imprese: servizi giuridici, di marketing, di consulenza, di reclutamento, di stampa e di sicurezza
98362100 Servizi di assistenza a basi marine
73210000 Servizi di consulenza nel campo della ricerca
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
La presente è una gara d'appalto sotto forma di procedura aperta per la stipula di 1 contratto quadro multiplo a cascata, per gli studi che forniscono consulenza scientifica a sostegno dell'attuazione della politica comune della pesca (PCP) nel:
— Lotto 1: Mar Baltico e Mare del Nord.
Il contratto quadro multiplo a cascata verrà stipulato con un massimo di 3 offerenti selezionati.
L'obiettivo generale del presente contratto quadro multiplo consiste nel fornire alla Commissione europea uno strumento flessibile per richiedere consulenza scientifica specifica e tempestiva per la gestione della pesca o altri servizi specifici necessari e per fornire la consulenza a sostegno della PCP nelle acque dell'UE del Mar Baltico e del Mare del Nord.
Lotto 2: Consulenza scientifica a sostegno della PCP nelle acque occidentali atlantiche dell'UE e nelle regioni ultraperiferiche dell'UE.
Lotto n.: 2
L'obiettivo generale del presente contratto quadro multiplo consiste nelfornire alla Commissione europea uno strumento flessibile per richiedere consulenza scientifica specifica e tempestiva per la gestione della pesca o altri servizi specifici necessari e per fornire la consulenza a sostegno della PCP nelle acque occidentali atlantiche dell'UE e nelle regioni ultraperiferiche dell'UE.
II iedaļa: Priekšmets
II.1)Iepirkuma apjoms
II.1.1)Nosaukums:
Pamatnolīgums par pētījumiem, kas sniedz zinātniskus ieteikumus kopējās zivsaimniecības politikas atbalstam attiecībā uz ES ūdeņiem, izņemot Vidusjūru un Melno jūru (2 daļas)
Atsauces numurs: EASME/EMFF/2018/011
II.1.2)Galvenās CPV kods71241000 Priekšizpēte, konsultāciju dienests, analīze
II.1.4)Īss apraksts:
Šis ir atklātas procedūras uzaicinājums uz konkursu, lai noslēgtu 1 kaskādes veida vairākkārtēju pamatnolīgumu uz daļu, par tādu pētījumu nodrošināšanu, kas sniedz zinātniskus ieteikumus kopējās zivsaimniecības politikas (KZP) īstenošanas atbalstam šādās jomās:
— 1. daļa — Baltijas jūras un Ziemeļjūras ES ūdeņi,
— 2. daļa — Atlantijas okeāna ES rietumu daļas ūdeņi un ES attālākie reģioni.
Par katru daļu tiks noslēgts 1 kaskādes veida vairākkārtējs pamatnolīgums ar ne vairāk kā 3 izraudzītajiem pretendentiem.
Šo vairākkārtējo pamatnolīgumu vispārējais mērķis ir sniegt Eiropas Komisijai pielāgojamu rīku, lai pieprasītu konkrētus zinātniskus ieteikumus, kas tiek iesniegti laikus, par zivsaimniecību pārvaldību vai citus nepieciešamos pakalpojumus ieteikumu sniegšanai KZP atbalstam ES ūdeņos, tostarp par transversāliem jautājumiem, bet neietverot konkrētus jautājumus saistībā ar Vidusjūru un Melno jūru, kas ir ietverti pamatnolīgumā EASME/EMFF/2016/032.
Darbuzņēmēja īstenojamie uzdevumi sīkāk raksturoti konkursa specifikāciju 1. iedaļā.
II.1.5)Paredzamā kopējā vērtībaVērtība bez PVN: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Informācija par daļāmLīgums ir sadalīts daļās: jā
Piedāvājumus var iesniegt par maksimālais daļu skaits: 2
Maksimālais daļu skaits, ko varētu piešķirt vienam pretendentam: 2
II.2)Apraksts
II.2.1)Nosaukums:
1. daļa – zinātniskas konsultācijas KZP atbalstam Baltijas jūras un Ziemeļjūras ES ūdeņos
Daļas numurs: 1
II.2.2)Papildu CPV kods(-i)79000000 Uzņēmējdarbības pakalpojumi: tiesības, tirgzinība, konsultēšana, darbinieku vervēšana, iespiešana un drošība
98362100 Jūras bāzes palīgpakalpojumi
73210000 Pētniecības konsultāciju pakalpojumi
II.2.4)Iepirkuma apraksts:
Šis ir atklātas procedūras uzaicinājums uz konkursu, lai noslēgtu kaskādes veida vairākkārtēju pamatnolīgumu par tādu pētījumu nodrošināšanu, kas sniedz zinātniskus ieteikumus kopējās zivsaimniecības politikas (KZP) īstenošanas atbalstam turpmāk norādītajās jomās.
— 1. daļa: Baltijas jūra un Ziemeļjūra.
Kaskādes veida vairākkārtējais pamatnolīgums tiks noslēgts ar ne vairāk kā 3 izraudzītiem pretendentiem.
Šī vairākkārtējā pamatnolīguma vispārējais mērķis ir sniegt Eiropas Komisijai pielāgojamu rīku, lai pieprasītu konkrētus zinātniskus ieteikumus, kas tiek iesniegti laikus, par zivsaimniecību pārvaldību vai citus pakalpojumus, kas nepieciešami ieteikumu sniegšanai KZP atbalstam Baltijas jūras un Ziemeļjūras ES ūdeņos.
2. daļa – zinātniski ieteikumi KZP atbalstam Atlantijas okeāna ES ziemeļu daļas ūdeņos un ES attālākajos reģionos.
Daļas numurs: 2
Šī vairākkārtējā pamatnolīguma vispārējais mērķis ir sniegt Eiropas Komisijai pielāgojamu rīku, lai pieprasītu konkrētus zinātniskus ieteikumus, kas tiek iesniegti laikus, par zivsaimniecību pārvaldību vai citus pakalpojumus, kas nepieciešami ieteikumu sniegšanai KZP atbalstam Atlantijas okeāna ES rietumu daļas ūdeņos un ES attālākajos reģionos.
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Ramavtal för de studier som ska tillhandahålla vetenskapliga råd till stöd för den gemensamma fiskeripolitiken i EU:s vatten, med undantag av Medelhavet och Svarta havet, i två delar.
Referensnummer: EASME/EMFF/2018/011
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys
II.1.4)Kort beskrivning:
Detta är en anbudsinfordran i form av ett öppet förfarande, med syfte att sluta 1 multipelt ramavtal i kaskadform per del, för studier som ska tillhandahålla vetenskapliga råd till stöd för implementeringen av den gemensamma fiskeripolitiken i:
– Del 1: EU:s vatten i Östersjön och Nordsjön
– Del 2: EU:s västliga vatten i Atlanten och EU:s yttersta randområden.
För varje del kommer 1 multipelt ramavtal i kaskadform att slutas med högst 3 utvalda anbudsgivare.
Det allmänna syftet för dessa multipla ramavtal är att ge Europeiska kommissionen ett flexibelt verktyg för att kunna erhålla specifika, punktliga vetenskapliga råd avseende fiske eller andra särskilda tjänster som efterfrågas för stöd till den gemensamma fiskeripolitiken i EU:s vatten, inklusive övergripande frågor men exklusive specifika frågor gällande Medelhavet och Svarta havet. De sistnämnda omfattas av ramavtalet EASME/EMFF/2016/032.
De uppgifter som ska utföras av uppdragstagaren beskrivs närmare i förfrågningsunderlaget i avsnitt 1.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2)Beskrivning
II.2.1)Benämning på upphandlingen:
Del 1: Vetenskaplig rådgivning till stöd för den gemensamma fiskeripolitiken i EU:s vatten i Östersjön och Nordsjön.
Del nr: 1
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
98362100 Stödtjänster för marinbas
73210000 Forskningsrådgivning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Detta är en anbudsinfordran i form av ett öppet förfarande, med syfte att sluta ett multipelt ramavtal i kaskadform för studier som ska tillhandahålla vetenskapliga råd till stöd för implementeringen av den gemensamma fiskeripolitiken i:
– Del 1: Östersjön och Nordsjön
Det multipla ramavtalet i kaskadform kommer att slutas med högst 3 utvalda anbudsgivare.
Det allmänna målet för detta multipla ramavtal är att ge Europeiska kommissionen ett flexibelt verktyg för att kunna erhålla specifika vetenskapliga råd i rätt tid avseende fiske eller andra särskilda tjänster som efterfrågas, för att ge råd till stöd för den gemensamma fiskeripolitiken i EU:s vatten i Östersjön och Nordsjön.
Del 2: Vetenskaplig rådgivning till stöd för den gemensamma fiskeripolitiken i EU:s västliga vatten i Atlanten och EU:s yttersta randområden.
Del nr: 2
Det allmänna målet för detta multipla ramavtal är att ge Europeiska kommissionen ett flexibelt verktyg för att kunna erhålla specifika vetenskapliga råd i rätt tid avseende fiske eller andra särskilda tjänster som efterfrågas, för att ge råd till stöd för den gemensamma fiskeripolitiken i EU:s västliga vatten i Atlanten och EU:s yttersta randområden.