Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Πτέρυγα M – Θέρμανση και εξαερισμός της κύριας δομής της Πτέρυγας M
Αριθμός αναφοράς: JRC/KRU/2022/OP/1063
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV44620000 Σώματα καλοριφέρ, λέβητες κεντρικής θέρμανσης και μέρη τους
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 240 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV44620000 Σώματα καλοριφέρ, λέβητες κεντρικής θέρμανσης και μέρη τους
39715200 Εξοπλισμός θέρμανσης
39717000 Ανεμιστήρες και συσκευές κλιματισμού
42943400 Ψυχόμενοι κυκλοφορητές και ψυχόμενοι κυκλοφορητές θέρμανσης
42512300 Συγκροτήματα θέρμανσης, αερισμού και κλιματισμού
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Ο δομικός σκελετός του σχεδίου κατασκευής του νέου κτιρίου της Πτέρυγας M έχει σχεδόν ολοκληρωθεί. Ωστόσο, η περαιτέρω ανάπτυξη του κτιρίου μπορεί επί του παρόντος να πραγματοποιηθεί μόνο μετά την εξεύρεση και την ανάθεση της εκτέλεσης σε ανάδοχους. Για να αποφευχθούν οι ζημίες που προκαλούνται από τις καιρικές συνθήκες, το κτίριο πρέπει να θερμαίνεται, δηλαδή να αποφεύγεται η υπερβολική ψύξη των εσωτερικών τοιχωμάτων κατά τη διάρκεια του χειμώνα και στη συνέχεια να αποφεύγεται η συμπύκνωση του θερμού και υγρού εξωτερικού αέρα στα κρύα τοιχώματα την επόμενη άνοιξη / το επόμενο καλοκαίρι. Πρέπει να λαμβάνονται μέτρα για την προστασία των στοιχείων που έχουν ήδη εγκατασταθεί (αγωγοί εξαερισμού, σωληνώσεις αερίου, επένδυση ή βαφή, τοίχοι, οροφές και δάπεδα).
Η προσφορά περιλαμβάνει τα ακόλουθα καθήκοντα: Εγκατάσταση και συντήρηση μονάδων εξαερισμού και θέρμανσης, συμπεριλαμβανομένων εξαρτημάτων και εξοπλισμού για τον αερισμό και τη θέρμανση του κελύφους της πτέρυγας Μ. Ο εξοπλισμός μισθώνεται και ο ανάδοχος είναι υπεύθυνος για τη λειτουργία, τη συντήρηση και την τακτική εξυπηρέτηση, καθώς και για την προμήθεια πετρελαίου θέρμανσης.
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Wing M – Heating and ventilation of the main structure of Wing M
Reference number: JRC/KRU/2022/OP/1063
II.1.2)Main CPV code44620000 Central-heating radiators and boilers and parts
II.1.4)Short description:
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 240 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)44620000 Central-heating radiators and boilers and parts
39715200 Heating equipment
39717000 Fans and air-conditioning appliances
42943400 Refrigerated and refrigerated/heating circulators
42512300 HVAC packages
II.2.4)Description of the procurement:
The main structure of the new building project of Wing M is almost completed. However, the further development of the building can currently only take place once executing contractors have been found and commissioned. In order to avoid damage caused by weather conditions, the building must be heated, i. e. to prevent the interior walls from getting too cold during the winter and then the warm humid outside air condensing on the cold walls the next spring/summer. The measure must be taken to protect already installed components (ventilation duct parts, gas piping, coating or paint, walls, ceilings and floors).
The offer includes the following tasks: Installation and maintenance of ventilation and heating units including accessories and equipment for ventilation and heating of the shell of Wing M. The equipment is rented and the contractor is responsible for operation, maintenance and regular servicing, as well as the supply of heating oil.
Base juridique:
Règlement (UE, Euratom) n ° 2018/1046
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Aile M – Chauffage et ventilation de la structure principale de l’aile M
Numéro de référence: JRC/KRU/2022/OP/1063
II.1.2)Code CPV principal44620000 Radiateurs et chaudières pour chauffage central et pièces détachées
II.1.4)Description succincte:
II.1.5)Valeur totale estiméeValeur hors TVA: 240 000.00 EUR
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)44620000 Radiateurs et chaudières pour chauffage central et pièces détachées
39715200 Équipement de chauffage
39717000 Ventilateurs et appareils de conditionnement d'air
42943400 Circulateurs réfrigérés et circulateurs réfrigérés/chauffants
42512300 Unités de climatisation
II.2.4)Description des prestations:
La structure principale du nouveau projet de construction de l'aile M est presque achevée. Toutefois, l’aménagement du bâtiment ne peut se faire actuellement sans maîtres d’ouvrages mandatés. Afin d'éviter les dommages causés par les conditions météorologiques, le bâtiment doit être chauffé, c'est-à-dire éviter que les parois intérieures ne soient trop froides pendant l'hiver, puis que l'air chaud humide extérieur se condense sur les parois froides au cours du printemps/de l'été suivant. La mesure doit être prise pour protéger les composants déjà installés (éléments des conduites de ventilation, tuyauteries de gaz, revêtement ou peinture, murs, plafonds et planchers).
L’offre comprend les tâches suivantes : Installation et maintenance d'unités de ventilation et de chauffage, y compris accessoires et équipements de ventilation et de chauffage de la coque de l'aile M. L'équipement est loué et le contractant est responsable de l'exploitation, la maintenance et de l'entretien régulier, ainsi que la fourniture de gasoil de chauffage.
Base giuridica:
Regolamento (UE, Euratom) n. 2018/1046
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Ala M – Riscaldamento e ventilazione della struttura principale dell'ala M
Numero di riferimento: JRC/KRU/2022/OP/1063
II.1.2)Codice CPV principale44620000 Radiatori e caldaie per il riscaldamento centrale e loro parti
II.1.4)Breve descrizione:
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 240 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari44620000 Radiatori e caldaie per il riscaldamento centrale e loro parti
39715200 Attrezzature per riscaldamento
39717000 Ventilatori e apparecchi per il condizionamento dell'aria
42943400 Circolatori di raffreddamento e di raffreddamento/riscaldamento
42512300 Unità di riscaldamento, ventilazione e condizionamento d'aria
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
La struttura principale del nuovo progetto di costruzione dell'ala M è quasi completata. Tuttavia, l'ulteriore sviluppo dell'edificio può attualmente avvenire solo dopo che sono stati individuati e incaricati i contraenti esecutori. Per evitare i danni causati dalle condizioni meteorologiche, l'edificio deve essere riscaldato, ossia per evitare che le pareti interne si raffreddino troppo durante l'inverno e che in seguito l'aria esterna calda e umida si condensi sulle pareti fredde nella primavera/estate successiva. La misura deve essere adottata per proteggere i componenti già installati (parti dei condotti di ventilazione, tubazioni del gas, rivestimenti o vernici, pareti, soffitti e pavimenti).
L’offerta comprende i seguenti incarichi: Installazione e manutenzione delle unità di ventilazione e riscaldamento, compresi gli accessori e le attrezzature per la ventilazione e il riscaldamento dell'ossatura dell'ala M. L'attrezzatura è affittata e il contraente è responsabile del funzionamento, della manutenzione e dell'assistenza periodica, nonché della fornitura di olio combustibile.
Il-bażi ġuridika:
Regolament (UE, Euratom) Nru 2018/1046
II.1)L-għan tal-ksib
II.1.1)Titlu:
Fergħa M – Tisħin u ventilazzjoni tal-istruttura ewlenija tal-Fergħa M
Numru ta' referenza: JRC/KRU/2022/OP/1063
II.1.2)Kodiċi ewlieni CPV44620000 Radjaturi u boilers tas-sħana ċentrali u partijiet tagħhom
II.1.4)Deskrizzjoni qasira:
II.1.5)Stima tal-valur totaliValur mingħajr VAT: 240 000.00 EUR
II.1.6)Informazzjoni dwar il-lottijietDan il-kuntratt huwa maqsum f’lottijiet: le
II.2)Deskrizzjoni
II.2.2)Kodiċi(jiet) addizzjonali tal-VKK44620000 Radjaturi u boilers tas-sħana ċentrali u partijiet tagħhom
39715200 Apparat tas-sħana
39717000 Apparat ta' fannijiet u kkundizzjonar ta' l-arja
42943400 Ċirkolaturi rrefriġerati u rrefriġerati/għat-tisħin
42512300 Pakketti HVAC
II.2.4)Deskrizzjoni tal-akkwist:
L-istruttura ewlenija tal-proġett il-ġdid tal-bini tal-Fergħa M kważi tlestiet. Madankollu, l-iżvilupp ulterjuri tal-bini bħalissa jista’ jseħħ biss ladarba jinstabu u jiġu kkummissjonati l-kuntratturi li ser iwettquh. Sabiex tiġi evitata ħsara kkawżata mill-kundizzjonijiet tat-temp, il-bini għandu jissaħħan, jiġifieri biex jiġi evitat li l-ħitan interni jiksħu wisq matul ix-xitwa u mbagħad is-sħana umda ta’ barra toħloq kondensazzjoni fuq il-ħitan kesħin fir-rebbiegħa / sajf li jmiss. Il-miżura trid tittieħed biex tipproteġi komponenti diġà installati (partijiet tal-ventilazzjoni, pajpijiet tal-gass, kisi jew żebgħa, ħitan, soqfa u art).
Din l-offerta tinkludi x-xogħlijiet li ġejjin: L-installazzjoni u l-manutenzjoni ta’ unitajiet ta’ ventilazzjoni u tisħin inkluż aċċessorji u tagħmir għall-ventilazzjoni u t-tisħin tal-qoxra tal-Fergħa M. It-tagħmir jinkera u l-kuntrattur huwa responsabbli għat-tħaddim, il-manutenzjoni u l-manutenzjoni regolari, kif ukoll il-provvista ta’ żejt għat-tisħin.
Aankondiging van een opdracht
Rechtsgrond:
Verordening (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Omvang van de aanbesteding
II.1.1)Benaming:
Vleugel M — Verwarming en ventilatie van de hoofdstructuur van vleugel M
Referentienummer: JRC/KRU/2022/OP/1063
II.1.2)CPV-code hoofdcategorie44620000 Radiatoren en ketels en onderdelen voor centrale verwarming
II.1.4)Korte beschrijving:
II.1.5)Geraamde totale waardeWaarde zonder btw: 240 000.00 EUR
II.1.6)Inlichtingen over percelenVerdeling in percelen: neen
II.2)Beschrijving
II.2.2)Aanvullende CPV-code(s)44620000 Radiatoren en ketels en onderdelen voor centrale verwarming
39715200 Verwarmingsuitrusting
39717000 Ventilatoren en klimaatregelingsapparaten
42943400 Convectoren voor koeling en koeling/verwarming
42512300 Verwarmings-, ventilatie- en luchtbehandelingspakketten
II.2.4)Beschrijving van de aanbesteding:
De hoofdstructuur van het nieuwe bouwproject van vleugel M is bijna voltooid. De verdere ontwikkeling van het gebouw kan momenteel echter pas plaatsvinden nadat uitvoerende contractanten zijn gevonden en aangesteld. Om schade als gevolg van weersomstandigheden te voorkomen, moet het gebouw worden verwarmd, d.w.z. om te voorkomen dat de binnenmuren in de winter te koud worden en de warme vochtige buitenlucht tijdens de volgende lente/zomer op die koude muren condenseert. De maatregel moet worden genomen ter bescherming van reeds geïnstalleerde onderdelen (luchtkokers, gasleidingen, bekleding of verf, wanden, plafonds en vloeren).
Dit omvat de volgende activiteiten: Installatie en onderhoud van ventilatie- en verwarmingsinstallaties, met inbegrip van toebehoren en uitrusting voor de ventilatie en verwarming van de wand van vleugel M. De uitrusting wordt gehuurd en de contractant is verantwoordelijk voor het beheer, het onderhoud en de regelmatige service, alsook voor de levering van stookolie.
Temei juridic:
Regulamentul (UE, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Obiectul achiziţiei
Aripa M – Încălzire și ventilație a structurii principale a aripii M
Număr de referinţă: JRC/KRU/2022/OP/1063
II.1.2)Cod CPV principal44620000 Radiatoare şi boilere pentru încălzire centrală şi piese ale acestora
II.1.4)Descriere succintă:
II.1.5)Valoarea totală estimatăValoare fără TVA: 240 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturileContractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)44620000 Radiatoare şi boilere pentru încălzire centrală şi piese ale acestora
39715200 Echipament de încălzire
39717000 Ventilatoare şi aparate de aer condiţionat
42943400 Circulatoare cu răcire şi circulatoare cu răcire/încălzire
42512300 Unităţi de climatizare
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Structura principală a noului proiect de construcții din aripa M este aproape finalizată. Cu toate acestea, dezvoltarea în continuare a clădirii poate avea loc în prezent numai după găsirea și punerea în funcțiune a contractanților. Pentru a evita daunele cauzate de condițiile meteorologice, clădirea trebuie încălzită, adică pentru a preveni răcirea prea mare a pereților interiori în timpul iernii și apoi condensarea aerului cald umed în afara pereților reci în primăvara/vara următoare. Măsura trebuie luată pentru a proteja componentele deja instalate (componente ale conductelor de ventilație, conducte de gaz, înveliș sau vopsea, pereți, tavane și podele).
Oferta include următoarele sarcini: Instalarea și întreținerea de unități de ventilație și încălzire, inclusiv accesorii și echipamente pentru ventilația și încălzirea învelișului aripii M. Echipamentele sunt închiriate, iar contractantul este responsabil cu exploatarea, întreținerea și service-ul regulat, precum și cu furnizarea de combustibil pentru încălzire.
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania
Právny základ:
Nariadenie (EÚ, Euratom) č. 2018/1046
II.1)Rozsah obstarávania
II.1.1)Názov:
Krídlo M – Vykurovanie a vetranie hlavnej konštrukcie krídla M
Referenčné číslo: JRC/KRU/2022/OP/1063
II.1.2)Hlavný kód CPV44620000 Radiátory a ohrievače ústredného kúrenia a ich časti
II.1.4)Stručný opis:
II.1.5)Celková odhadovaná hodnotaHodnota bez DPH: 240 000.00 EUR
II.1.6)Informácie o častiachTáto zákazka sa delí na časti: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatočné kódy CPV44620000 Radiátory a ohrievače ústredného kúrenia a ich časti
39715200 Kúrenie
39717000 Ventilátory a klimatizačné spotrebiče
42943400 Cirkulátory na chladenie a cirkulátory na chladenie/ohrev
42512300 Súpravy HVAC (na použitie na ropných a plynových plošinách)
II.2.4)Opis obstarávania:
Hlavná konštrukcia projektu novej budovy krídla M je takmer dokončená. Ďalší rozvoj budovy sa však v súčasnosti môže uskutočniť až po nájdení vykonávajúcich dodávateľov a zadaní prác. Aby sa zabránilo poškodeniu spôsobenému poveternostnými podmienkami, budova sa musí vykurovať, t. j. zabrániť tomu, aby sa vnútorné steny počas zimy príliš ochladili. To by spôsobilo, že by sa teplý vlhký vzduch kondenzoval na studených stenách v priebehu nasledujúcej jari/nasledujúceho leta. Musí sa prijať opatrenie na ochranu už nainštalovaných komponentov (ventilačné potrubia, plynové potrubia, nátery alebo farby, steny, stropy a podlahy).
Ponuka zahŕňa tieto úlohy: Inštalácia a údržba ventilačných a vykurovacích jednotiek vrátane príslušenstva a zariadenia na ventiláciu a vykurovanie plášťa krídla M. Zariadenie sa prenajíma a dodávateľ je zodpovedný za prevádzku, údržbu a pravidelný servis ako aj dodávku vykurovacieho oleja.
Pravna podlaga:
Uredba (EU, Euratom) št. 2018/1046
II.1)Obseg naročila
II.1.1)Naslov:
Krilo M – ogrevanje in prezračevanje glavne konstrukcije krila M
Referenčna številka dokumenta: JRC/KRU/2022/OP/1063
II.1.2)Glavna koda CPV44620000 Radiatorji za centralno ogrevanje, kotli in njihovi deli
II.1.4)Kratek opis:
II.1.5)Ocenjena skupna vrednostVrednost brez DDV: 240 000.00 EUR
II.1.6)Informacije o sklopihNaročilo je razdeljeno na sklope: ne
II.2.2)Dodatna(-e) koda(-e) CPV44620000 Radiatorji za centralno ogrevanje, kotli in njihovi deli
39715200 Oprema za ogrevanje
39717000 Ventilatorji in klimatske naprave
42943400 Hladilni in hladilni/grelni cirkulatorji
42512300 Naprave za ogrevanje, prezračevanje in klimatizacijo
II.2.4)Opis javnega naročila:
Glavna konstrukcija v okviru projekta v zvezi z novo stavbo krila M je skoraj končana. Vendar se lahko nadaljnja gradnja stavbe trenutno nadaljuje šele, ko bodo najdeni izvajalci in ko bo z njimi sklenjena pogodba. Da bi se izognili škodi, ki je posledica vremenskih razmer, je treba stavbo ogrevati in tako preprečiti prenizke temperature notranjih sten pozimi ter kondenzacijo toplega vlažnega zraka na stenah naslednjo pomlad/poletje. Ukrep je treba sprejeti za zaščito že nameščenih sestavnih delov (delov prezračevalnih vodov, plinovoda, premazov ali barve, sten, stropov in tal).
Naročilo zajema naslednje naloge: Namestitev in vzdrževanje prezračevalnih in ogrevalnih enot, vključno z dodatki in opremo za prezračevanje in ogrevanje konstrukcije krila M. Oprema se najame in izvajalec je odgovoren za delovanje, vzdrževanje in redno servisiranje ter dobavo kurilnega olja.