Νομική βάση:
Οδηγία 2014/24/ΕΕ
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Διαχείριση του Ευρωπαϊκού Δημόσιου Χώρου στη Ρουμανία — PO/2018-12/BUC
Αριθμός αναφοράς: PO/2018-12/BUC
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV80000000 Υπηρεσίες εκπαίδευσης και επιμόρφωσης
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στο Βουκουρέστι (εφεξής «η Αντιπροσωπεία») και το Γραφείο Διασύνδεσης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Βουκουρέστι (εφεξής «EPLO») ζητούν τη διαχείριση του Ευρωπαϊκού Δημόσιου Χώρου από έναν πάροχο υπηρεσιών (εφεξής «ΕΔΧ»: https://ec.europa.eu/romania/services/european_public_space_ro
Το ΕΔΧ στο Βουκουρέστι εντάσσεται στο δίκτυο του Ευρωπαϊκού Δημόσιου Χώρου στα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, το οποίο δημιουργεί άμεσες επαφές με το ευρύ κοινό ανοίγοντας τις πόρτες του Οίκου της ΕΕ σε όλους τους πολίτες και τους κατοίκους του Βουκουρεστίου, προσκαλώντας τους να συμμετέχουν τακτικά σε οργανωμένες πολιτιστικές και πολιτικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες σε θέματα της ΕΕ για την ενίσχυση του διαλόγου σχετικά με τα ευρωπαϊκά ζητήματα. Το ΕΔΧ διοργανώνει δραστηριότητες εκπαίδευσης και κατάρτισης και παρέχει επίσης πληροφορίες, δημοσιεύσεις και άλλο υλικό, καθώς και πρόσβαση σε πηγές πληροφοριών που σχετίζονται με την ΕΕ σε όσους ενδιαφέρονται για τις υποθέσεις της ΕΕ.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 276 800.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV79000000 Επιχειρηματικές υπηρεσίες: νομικές, μάρκετινγκ, παροχής συμβουλών, πρόσληψης, εκτύπωσης και ασφάλειας
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Λεπτομέρειες διατίθενται στη συγγραφή υποχρεώσεων
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Gestion de l’espace public européen en Roumanie - PO/2018-12/BUC
Numéro de référence: PO/2018-12/BUC
II.1.2)Code CPV principal80000000 Services d'enseignement et de formation
II.1.4)Description succincte:
La représentation de la commission européenne à Bucarest (à laquelle on fera référence par «La Représentation») et le bureau de liaison du parlement européen à Bucarest (qu’on nommera «L’EPLO») recherchent un prestataire de service qui s’occupera de l’espace public européen (ci-après mentionné sous l’abréviation «L’EPS»). https://ec.europa.eu/romania/services/european_public_space_ro
L’EPS de Bucarest fait parti du réseau d’espaces publics européens dans les pays membres de l’union européenne (UE) qui établit une relation directe avec le grand public à travers l’ouverture des portes de la maison de l’UE à tous les citoyens et résidents de Bucarest, les invitant à participer régulièrement à des évènements culturels et publics organisés et des activités connexes à l’UE afin de renforcer le débat concernant les questions relatives à l’Europe. L’EPS organise des formations et des activités éducatives, délivre des informations, des publications et d’autres contenus tels que l’accès à des sources de renseignements relatifs à l’UE, à tout ceux qui porteraient un intérêt aux affaires européennes.
II.1.5)Valeur totale estiméeValeur hors TVA: 276 800.00 EUR
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)79000000 Services aux entreprises: droit, marketing, conseil, recrutement, impression et sécurité
II.2.4)Description des prestations:
Détails disponibles dans le cahier des charges