Tjenesteydelser - 285230-2023
Danmark-Køge: Indsamling af affald
2023/S 092-285230
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud - Indsamling og transport af affald i Køge Kommune
II.1.2)Hoved-CPV-kode
90511000 Indsamling af affald
II.1.4)Kort beskrivelse:
Indsamling og transport af affald i Køge Kommune. Kontrakter udbydes i to delaftaler:
Delaftale 1: indsamling af mad- og restaffald
Delaftale 2: Indsamling af papir, pap, plast, glas, metal og mad- og drikkevarekartoner (MDK).
Tilbudsgiver kan byde på en delaftale og begge delaftaler.
Samme tilbudsgiver kan tildeles begge delaftaler.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 220 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på maksimalt antal delkontrakter: 2
Maksimalt antal delkontrakter, der kan blive tildelt en tilbudsgiver: 2
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delkontrakt 1
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Indsamling og transport af mad- og rest affald der indsamles fra følgende:
• 17.000 enfamilieboliger
• 10.000 flerfamilieboliger
• 350 kommunale institutioner og kommunale ejendomme
• 140 sommerhuse
• 3 kolonihaveforeninger
i Køge Kommune.
Kontrakten skal påbegyndes den 1. januar 2025
Delkontrakt 2
Delkontraktnr.: 2
Indsamling og transport af papir, pap, plast, glas, metal og drikkevarekartoner (MDK) under eet kaldes disse fraktioner (affaldstyper) de genanvendelige fraktioner, der skal indsamles fra:
I Køge Kommune.
Indsamling og transport skal påbegyndes den 1. januar 2025.
For denne delaftale gælder det, at de medarbejdere der er beskæftiget og ansat i Køge Kommune med indsamling af disse fraktioner i Køge Kommune på nuværende tidspunkt skal virksomhedsoverdrages.
Køge Kommune afgiver kontrolbud på denne delaftale.