II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Furnizare produse alimentare pe loturi – pentru 24 de luni
Referenznummer der Bekanntmachung: 3678181_2020_PAAPD1134516
II.1.2)CPV-Code Hauptteil15800000 Diverse Nahrungsmittel
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Penitenciarul Araddoreste sa incheie acorduri-cadru cu maximum patru operatori economici, conform prevederilor art. 114 și art. 115 alin. (1) și alin. (2) lit. b) din Legea nr. 98/2016, art. 9 alin. (3) lit. b) din HG 395/2016, având in vedere că la momentul demarării procedurii nu se cunosc cantitățile exacte. Acordul-cadru și contractele subsecvente vor fi încheiate de autoritatea contractantă Penitenciarul Arad. Contractele subsecvente acordului-cadru vor fi încheiate de regulă lunar, trimestrial sau semestrial, în funcție de fondurile bugetare disponibile. Contractele subsecvente se vor încheia cu reluarea competitiei, in conformitate cu art. 118 din Legea nr. 98/2016. Elementele care fac obiectul reluării competiției – pretul. Criteriul de atribuire pentru stabilirea operatorului economic căruia îi va fi atribuit contractul subsecvent: pretul cel mai scazut.
Încheierea acordului-cadru:
— este aplicabil doar prin raportare la necesitatile autoritatii contractante, conditia fiind astfel ca acestea sa nu se formeze „ad-hoc”, neputand fi anticipat cu precizie momentul aparitiei nevoii și anvergura acesteia;
— datorită imposibilității autorității contractante de a știi cu exactitate care este cantitatea necesară, din cauza unor situații ce nu pot fi anticipate.
S-a ales utilizarea acordului-cadru datorită nevoii autorităţii contractante de achiziţionare a produselor alimentare în vederea asigurării hranei persoanelor private de libertate. Se dorește încheierea unui acord-cadru deoarece acesta este o convenție care conferă părților dreptul de a decide sau nu încheierea contractelor subsecvente, al căror conținut esențial este determinat. Rolul acordului-cadru este acela de a rezerva posibilitatea ca în viitor, când vor avea interesul sau mijloacele necesare, părțile să încheie contractele subsecvente, la prețurile prevăzute de ofertele financiare depuse la procedura de achiziție sau mai mici cu ocazia reofertărilor.
Acordul-cadru se va incheia ulterior expirarii valabilitatii acordurilor-cadru deja in derulare pentru acelasi obiect, respectiv: sfârșitul lunii iulie (mere, usturoi, varză vară), august (fulgi cartofi, carne pasăre, ouă, lapte praf, brânză telemea de vacă, sare, piper macinat, foi dafin, cimbru, amelioratori, boia de ardei), septembrie (cârnați de porc, carne de porc în lucru congelată) și octombrie (pâine semialbă, dovlecel, morcovi, albitura radacinoase-patrunjel, varză toamnă).
Autoritatea contractanta Penitenciarul Arad va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare pana in a 10-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 6 195 530.21 RON
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für maximale Anzahl an Losen: 31
Maximale Anzahl an Losen, die an einen Bieter vergeben werden können: 31
Der öffentliche Auftraggeber behält sich das Recht vor, Aufträge unter Zusammenfassung der folgenden Lose oder Losgruppen zu vergeben:
Ofertantii pot depune oferte pentru unul, mai multe sau toate loturile.
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 26
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15872400 Salz
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
ACORD CADRU CANTITATE MINIMA 8.107 KG, MAXIMA 9.016 KG
CONTRACT SUBSECVENT CANTITATE MINIMA 338 KG, MAXIMA 2.027 KG
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 22
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15131310 Pastete
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 13.983 kg; MAXIMA 15.549 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 583 kg; MAXIMA 3.496 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 21
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15811100 Brot
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 424.130 kg; MAXIMA 474.865 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 17.672 kg; MAXIMA 106.033 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Albitură rădăcinoase(pătrunjel)
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)03221110 Wurzelgemüse
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 9.687 kg; MAXIMA 10.731 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 404 kg; MAXIMA 2.422 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 23
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 730 kg; MAXIMA 1168 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 30 kg; MAXIMA 292kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 30
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)03221400 Kohlgemüse
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 94.282kg; MAXIMA 104.989 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 3.928 kg; MAXIMA 26.247kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 29
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)03221100 Wurzel- und Knollengemüse
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 1305 kg; MAXIMA 1460 kg CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 54 kg; MAXIMA 365kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 20
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)03142500 Eier
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 334.340 buc; MAXIMA 361.350 buc
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 13.931 buc; MAXIMA 90.338 buc;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 15
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15511700 Milchpulver
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 8359 kg; MAXIMA 9034 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 348 kg; MAXIMA 2258 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 14
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15551300 Joghurt
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 1095 kg; MAXIMA 1460 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA46 kg; MAXIMA 365 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 16
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15871270 Gewürzmischungen
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 131 kg; MAXIMA146 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 6 kg; MAXIMA 37 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 2
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15870000 Würzmittel
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 6.738 kg; MAXIMA 7.665 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA281 kg; MAXIMA1.916 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 6
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15131130 Würste
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 21.214 kg; MAXIMA 24.455 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 884 kg; MAXIMA 6.114 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 25
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15872100 Pfeffer
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 196 kg; MAXIMA 219 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 8 kg; MAXIMA 55 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 3
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15800000 Diverse Nahrungsmittel
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 131 kg; MAXIMA 146 kg
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 4
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15541000 Tafelkäse
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 42.968 kg; MAXIMA 48.180 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 1.790 kg; MAXIMA 12.045 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 13
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15312100 Instant-Kartoffelbrei/Instant-Erdäpfelbrei
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 7750 kg; MAXIMA 8585 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 323 kg; MAXIMA 2146 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 12
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA6 kg; MAXIMA 37 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 5
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15545000 Streichkäse
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 9.687 kg; MAXIMA 10.366 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 404 kg; MAXIMA 2.592 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 28
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)03111100 Sojabohnen
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 3.650 kg; MAXIMA 5.840 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 152 kg; MAXIMA 1.460 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 9
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA131 kg; MAXIMA 146 kg
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 10
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15331100 Frisches oder tiefgekühltes Gemüse
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA69.031 kg; MAXIMA 76.469 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 2.876 kg; MAXIMA 19.117 kg;
Carne de pasăre, congelată(pulpă inferioară)
Los-Nr.: 8
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15112000 Geflügel
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 33.905 kg; MAXIMA 37.559 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 1.413 kg; MAXIMA 9.390 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 18
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)03222321 Äpfel
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 107544 kg; MAXIMA 117815 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 4481 kg; MAXIMA 29454 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 17
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 11
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15112300 Geflügelleber
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 31
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 81.225 kg; MAXIMA 90.857 kg CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 3.384 kg; MAXIMA 22.714kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 27
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15130000 Fleischerzeugnisse
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 10.100 kg; MAXIMA 11.771 kg CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 421 kg; MAXIMA 2.525 kg;
Carne de porc, în lucru, congelată
Los-Nr.: 7
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15113000 Schweinefleisch
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 98.454 kg; MAXIMA123.583 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 4.102 kg; MAXIMA 30.896 kg;
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 24
ACORD CADRU CANTITATE MAXIMA 146 KG, MINIMA 131 KG
CONTRACT SUBSECVENT CANTITATE MAXIMA 37 KG, MINIMA 6 KG
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 19
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)03221112 Karotten
CANTITATE ACORD-CADRU: MINIMA 87.184 kg; MAXIMA 96.579 kg
CANTITATE CONTRACT SUBSECVENT: MINIMA 3.633 kg; MAXIMA 24.145 kg;