Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
16.ESI.OP.144 – Genomförbarhetsstudie och teknisk demonstration av friformsframställning
Referensnummer: 16.ESI.OP.144.
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod42000000 Industrimaskiner
II.1.4)Kort beskrivning:
Projektet kommer att delas upp i 3 huvudsakliga arbetsområden, enligt följande:
A) En skrivbordsundersökning för att sätta friformsframställning och dess potential i ett försvarssammanhang.
B) Teknisk demonstration av friformsframställning i ett simulerat insatsscenario.
C) Efter skrivbordsundersökningen och den tekniska demonstrationen kommer slutsatserna från denna genomförbarhetsstudie, inbegripet den utrustning som använts och de typiska föremål och det material som producerats, att presenteras i en utställning för högt uppsatt militär personal.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 300 000.00 EUR
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Se internetadressen som anges i punkt I.3.