Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
DIS Operationslampsystem B
Numéro de référence: 2019-O000004B
II.1.2)Code CPV principal31500000 Appareils d'éclairage et lampes électriques
II.1.4)Description succincte:
Region Skånes operationslampspark åldras och årligen måste lampor bytas ut, dels på grund av ålder, men också på grund av ny teknik som bättre lämpar sig för nutidens behov.
Regionen har idag (april 2019) 268 st. operationslampor i drift. Av dessa kan/bör man byta ut 85 st. tämligen omgående och ytterligare 46 st. under de kommande fyra åren. Investeringskostnaden för detta beräknas till ca 13 MSEK i nuläget och ytterligare 6,9 MSEK under de kommande fyra åren.
II.1.5)Valeur totale estimée
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)31524100 Appareils d'éclairage à fixer au plafond
33100000 Équipements médicaux
33162100 Équipement pour bloc opératoire
33167000 Éclairage opératoire
II.2.4)Description des prestations:
Denna upphandling följer Lagen om Offentlig Upphandling (LOU 2016:1145). Upphandling genomförs som ett Dynamiskt inköpssystem (LOU 2016:1145, specifikt 8. Kap 1-14 §§)
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 2019-O000004B
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31524100 Takarmatur, 33100000 Medicinsk utrustning, 33162100 Utrustning för operationssalar, 33167000 Operationsbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen